Hasan Akar (Tokatlı)

Şair ve Yazar

Doğum
Eğitim
Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü (Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü)

Şair ve yazar. 1957, Tokat doğumlu. Aslen Sivaslıdır. İlk ve ortaöğrenimini Tokat’ta tamamladı. Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü bitirdi (1979). Türkçe ve edebiyat öğretmeni olarak mesleğinin ilk yıllarında Erzurum (Tortum), Artvin’de (Şavşat ve Arhavi) görev yaptı. Bu arada Anadolu Üniversitesinde lisans tamamladı. Niksar Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi müdür başyardımcısı ve Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olarak görevini sürdürdü.

Tokat’ta çıkmakta olan Kümbet kültür ve sanat dergisinin yayın kurulunda da bulunan Akar’ın şiir ve yazıları, bu derginin yanı sıra Tokat Kültür Araştırma Dergisi ve Çınar dergisi ile Tokat ve Yeşil Niksar gazetelerinde yayımlandı. Şiirleri, anılan dergilerin dışında Niksar ve Tokat Şiirleri Antolojisi’nde de yer aldı.

 

ESERLERİ:

 

Araştırma-İnceleme:

 

Millî Mücadele Yıllarında Niksar (Müjdat Özbay ile birlikte, 1998), Niksar’da Vakıflar ve Tarihi Eserlerimiz (M. Necati Güneş ile birlikte, 2002), Hasan Akar / Niksar Şiirleri ve Şairleri (2006), Cumhuriyet Döneminde Tokat Valileri (1923-2018).

 

Şiir:

 

Gül Ağacı Değilem (2004), Niksar’dan Azerbaycan’a Bir Demet Har-I Bülbül (şiir ve nesir, 2005).

 

Hasan Akar İçin Ne Dediler?

 

“Gül Ağacı Değilem Şair Hasan Akar’ın üçüncü eseri. Kitabın yüz kabuğında insan kalbini rikkate getiren kızılgül resmi çekilib. Kızılgül Türkiye Türkçesinde altunçiçek anlamına geliyor. Ama Türkiye’de bunlara sadece gül deyirler. Bu kızılgüller insanın kalbini sevinç hissiyle doldurur, bir anlığa derdi, kederi unutursan, özünü bu çiçeklerin arasında hissedirsen. Kalbinden bu sözler keçir: - Çiçeklere bu kadar vurgun olan şairin kalbi de çiçek kadar saf, temiz olar. Şiirlerinin heresi bir çiçekdir, hangini koparıb, hangini koklayasan. Önceden onu söylemek lazımdır ki, H. Akar vatana, halkına bağlı şairdir, bunları canı, kanı kadar sever.” (Tamilla Abbashanli-Aliyeva)

 

KAYNAKÇA: Hami Karslı / Niksar’la İlgili Eserler ve Yazarlar (Yeşil Niksar, 2.12.1998), Abdullah Yıldız / Niksar da Eserler ve Yazarlar (Yeşil Niksar, 29.3.2000), İsa Kayacan / Niksar’da Vakıflar ve Tarihi Eserler (Anayurt gazetesi, 10.7.2004), İsa Kayacan / Gül Ağacı Değilem (Yeni İnsan, 21.7.2004), Yüksel Altuner / Niksar Sevdalısı Bir Ozan (Yeşil Niksar, 28.10.2004), İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (C. 1, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör