Han Tümertekin

Mimar

Doğum
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Mimar. 1958, İstanbul doğumlu. St. Michel Lisesi (1976), İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi (1982) mezunu. 1982-83 yıllarında Bernstein Champetier Vidal ve Gülgönen'in atölyesinde mimar olarak çalıştı. 1988'de Tarihsel Koruma ve Yakın Yıllarda İstanbul’daki Uygulama Örnekleri isimli tezi ile İstanbul Teknik Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamladı. 1984'te profesyonel kariyerine başladı. 1986'da "Mimarlar Tasarım ve Danışmanlık Hizmetleri AŞ"yi kurdu. 1996'da Archiprix Türkiye jürisinde görev aldı. 1996'da Yıldız Teknik üniversitesi'nde, 1998'de Uludağ Üniversitesi'nde proje stüdyosu yürütmeye başladı. 1992'den itibaren çeşitli üniversitelerde konuk jüri üyeliği yaptı, Şam’dan Zagreb’e birçok yerde konferanslar verdi. 2005 yılında Harvard’da Graduate School Design’da bir yarıyıl proje stüdyosu yürüttü. Rem Koolhas, Herzog & DeMeuron gibi ünlü mimarlarla ortak projeler yer aldı.

Tümertekin, 2000’de Çatalhöyük Müze ve Ziyaretçi Merkezi ile Ulusal Mimarlık Ödülleri Proje ödülünü, 2004 yılında Bilsar Tekstil'in sahipleri Selman Bilal ve Süha Bilal için tasarladığı B2 Evi ile Ağa Han Mimarlık Ödülleri'nin 9. Dönem Mimarlık ödülünü aldı. Beş projesi Harvard University Press tarafından Recent Works adıyla kitaplaştırıldı.

“Yepyeni, benzeri görülmemiş bir yaratım ama bir yandan da, yer aldığı ortamdan koparılması olanaksız bir parça. Çevresindeki yapılar ve yer şekilleriyle birlikte geçmişten gelen bir ev; kendine en yaraşan giysilere bürünmüş, gururla bekliyor kendi çağının gelmesini. Yapı olabildiğince az sayıda eleman kullanılarak gerçekleştirilmiş, ama gene de derin bir saygı uyandırıyor. Mimarlık mesleğinin tüm bilgisinin, tüm zenginliğinin seferber olup kendisini ortaya çıkardığını biliyor. Mimarının birey olarak beslediği istekleri, mimarının yaşadığı özlemleri, o en benzersiz yanını yaşam alanına taşıdığını gayet iyi biliyor.” (Ağa Han jürisinin B2 Evi hakkındaki görüşleri)

HAKKINDA: Metin Sözen / Cumhuriyet Dönemi Türk Mimarlığı (1984), Bülent Tanju / Mimarlıkta Sıfır Noktasını Aramak (2003), Aslı Şener İçinsel-Eylem Erdinç - İhsan Bilgin / Han Tümertekin (Arredamento Mimarlık, Aralık 1999), M. Kadri Atabaş / Türk Mimarları (2000).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör