Bahri Dağdaş

Ziraat Mühendisi, Devlet Adamı, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
28 Haziran, 1984
-

Ziraat mühendisi, siyaset ve devlet adamı, milletvekili (D. 1919, Kars - Ö. 28 Haziran 1984). Yükseköğrenimini İsviçre'de yaparak yüksek ziraat mühendisi oldu. Şeker Şirketinde devlet hizmetine gir­erek bu kuruluşta zirai planlama uzmanı olarak çalıştı. Sonra bu görevinden ayrılarak 1965 genel seçimlerinde Adalet Partisi (AP) listesinden Konya Milletvekili seçildi (1965). Birinci Süleyman Demirel Hükümetinde getirildiği Tarım Bakanlığı görevini üç yıl sürdürdü.

Bahri Dağdaş, toprak reformu konusunun yaygın biçimde tartışıldığı bakanlık döneminde, toprak reformunu tarım reformuna dönüştü­rerek birinci görüşü savunanların karşısında yer aldı ve bu yönde bir de tasarı hazırlattı. Ancak bu tasarı­nın kanunlaşmasını sağlayamadı.

Dağdaş 1970'te AP’de mey­dana gelen bölünme sırasında, AP Genel Başkan Süleyman Demirel’e cephe alan diğer arkadaşlarıyla birlikte partiden ayrılarak Ferruh Bozbeyli’nin liderliğinde kurulan Demokratik Par­tinin kurucuları arasında yer aldı. 1973 seçimlerinde de bu parti­nin Kars Milletvekili seçilerek Parlamento’ya döndü. Konya’da uluslararası bir tarımsal araştırma merkezine adı verildi. Evli ve üç çocuk babasıydı.

KAYNAK: Türkiye Ansiklopedisi 4 (1974), Murat Palabıyık / Cumhuriyetten günümüze Tarım Bakanlığı ve Bakanlar (muratpalabiyikblogcu.com, 4.7.2013), Bahri Dağdaş (tbmm.gov.tr, 4.7.2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör