Osman Ersoy

Kütüphaneci, Çevirmen, Araştırmacı, Yazar

Doğum
Ölüm
24 Ekim, 2008
Eğitim
Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü

Kütüphaneci, araştırmacı yazar, çevirmen (D. 1923, Ardanuç / Artvin  - 24 Ekim 2008, Ankara). Yatılı olarak okuduğu Kars Lisesi (1945) ile Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü (1945)’nü bitirdi. Topkapı Sarayı Müzesi’nde müze asistanı olarak çalışmaya başladı, 1950 yılında Ankara Etnografya Müzesi’ne atandı. Burada çalıştığı yıllarda, bir süreliğine arşivlerde araştırma yapmak üzere İngiltere’ye gönderildi. Ayrıca, Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının Ankara Etnografya Müzesi’ne naklinden sonra, tabutunun açılışında müze görevlisi olarak hazır bulundu.

Türkiye’de kütüphaneciliğin bir meslek olarak gelişmesine önemli katkılar sağladı. Bu alanda verilmiş ilk profesörlük unvanına sahip olan Osman Ersoy, 1954 yılında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’ne asistan olarak atandı. Bir yıl sonra çalışma alanını değiştirdi ve yeni kurulan Kütüphanecilik Bölümü’nün sağladığı bir burstan yararlanarak kütüphanecilik eğitimi almak üzere bir yıllığına Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Chicago Üniversitesi’ne gitti. 1956 yılında Türkiye’ye döndü ve aynı bölüme asistan olarak atandı. O yıllarda yeni yeni örgütlenen Kütüphanecilik Bölümü, Amerikalı öğretim elemanları tarafından yönetiliyor ve yönlendiriliyordu. Böylece bu atama sonrasında Osman Ersoy, söz konusu bölümün ilk Türk hocası oldu.

Ersoy, akademik kariyerinin ilk yıllarında araştırmalarını genellikle basım ve kâğıt tarihine yöneltti. 1958’de “Türkiye’ye Matbaanın Girişi ve İlk Basılan Eserler” adlı tez çalışmasıyla doktor, 1960’ta ise “XVIII. ve XIX. Yüzyıllarda Türkiye’de Kâğıt” adlı çalışmasıyla doçent oldu. Giderek ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan halk kütüphaneleri hakkındaki “Halk Kütüphaneleri Üzerine Bir Araştırma” adlı çalışmasıyla da 1968 yılında profesör oldu. Bu çalışmaları, sonraki yıllarda kitap olarak yayımlandı ve araştırmacılar tarafından kullanıldı. Bunların yanı sıra Türkiye’de kurulan ilk kâğıt fabrikaları ve kâğıt filigranlarının incelenmesi gibi konular başta olmak üzere, alanıyla ilgili diğer konularda yazılmış olan makaleleri, kütüphanecilik literatüründe saygın bir yer edindi.

Ayrıca Türk Kütüphaneciler Derneği’nin kuruluşunda önemli katkıları oldu ve 1961-64 yılları arasında iki dönem boyunca bu kurumun başkanlığını yapan Ersoy, “Kütüphaneciliğimizin Sorunları” (1966) adlı yapıtında, Türk Kütüphaneciliği’nin gelişimi açısından önemli olan kurumsal ve yönetsel sorunları tartıştı. Bunların dışında Mihin Eren ile birlikte A. Roderio Davison’ın “Yakın Çağ Osmanlı Tarihinin Kaynağı Olarak Avrupa Arşivleri” adlı yapıtını Türkçeye çevirdi.

1972-74 yılları arasında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi ile 1979-82 yılları arasında Fırat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığı yaptı. Kütüphanecilik Bölümü Başkanı olarak sürdürdüğü görevinden 1990 yılında emekli oldu. 24 Ekim 2008 günü Ankara’da öldü. 25 Ekim 2008 Cumartesi günü Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde gerçekleşen törenin ardından, Kocatepe Camii’nde kılınan öğle namazının sonrasında Cebeci Asri mezarlığındaki kabrine defnedildi.

ESERLER:

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Türkiye’ye Matbaanın Girişi ve İlk Basılan Eserler (1958), XVIII. ve XIX. Yüzyıllarda Türkiye’de Kâğıt (1960), Kütüphaneciliğimizin Sorunları (1966),Halk Kütüphaneleri Üzerine Bir Araştırma (1968).

ÇEVİRİ: Yakınçağ Osmanlı Tarihinin Kaynağı Olarak Avrupa Arşivleri (A. Roderio Davison’dan Mihin Eren ile, 1964).

KAYNAKÇA: Nilüfer Ünal / "Hocamın Ardından" (Atılım Üniversitesi Kütüphane ve Dökümantasyon Müdürlüğü Elektronik Bülten, Sayı:13/Yıl 3 Aralık/2008), Remzi Demir - Doğan Atılgan / Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi ve Türkiye’de Beşerî Bilimlerin Yeniden İnşası - Elli Portre (2008), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör