Özlem Ağırgan

Kütüphaneci, Yazar, Şair

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm

Şair, yazar ve kütüphaneci. 1945, Edirne doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimlerini Edirne’de bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik ve Sosyoloji bölümleri mezunu. İstanbul Millet Kütüphanesinde çalışmaya başladı. Edirne İl Halk Kütüphanesinde müdür yardımcılığı ve müdürlük yaptı. Edirne Kültür Müdür Yardımcısı iken kendi isteği ile emekliye ayrıldı. 1999 yılında eşi Mehmet Ağırgan ile birlikte Ozan Ağacı adlı kültür sanat ve edebiyat dergisini çıkarmaya başladı. Şiirleri Ozan Ağacı, Ana, Anadolu Simav ve Mavi dergileri ile Edirne’de çıkan yerel gazetelerde yayımlandı. Şiirlerine ayrıca Edirne Şairleri 2001, Pera Palas Gönül Sohbetleri, Kırklareli Şiirleri ve Tekirdağ’da Yaşayan Şairler antolojilerinde yer verildi. Edirne’de yayımlanan Hudut gazetesinde köşe yazıları yazmakta ve sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına katılmaktadır.

“Şairin, bu eserde yer alan şiirlerinden yola çıkarak, bir yanda nesneleşen diğer yanda sığlaşan Türk şiir dünyasında ‘yeni bir sevgili soluk’ olduğunu düşünüyorum.” (Halil Türkan)

ESERLERİ:

BİYOGRAFİ: Dünden Bugüne Edirne İsimler Sözlüğü (2004).

ŞİİR: Arala Yüreğini Sevgiye (2006).

HAKKINDA: Özlem Ağırgan / Arala Yüreğini Sevgiye (2006), Halil Türkan / Arala Yüreğini Sevgiye önsöz (2006).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör