Mithat Sancar

Hukuk Profesörü, Milletvekili, Akademisyen, Siyasetçi, Yazar

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Akademisyen, hukuk profesörü, yazar, siyasetçi, 25., 26. ve 27. Dönem Mardin Milletvekili.  1963, Nusaybin / Mardin doğumlu. Baba adı Tevfik, anne adı Münire. Diyarbakır Öğretmen Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 1995’te ‘‘Temel Hakların Yorumu’’ adlı teziyle doktor; 1999’da ‘‘Hukuk Devleti’’ adlı teziyle doçent oldu. Aynı fakültede profesör unvanını aldı. Çok iyi düzeyde Almanca, iyi düzeyde İngilizce, Arapça ve Kürtçe bilen Sancar, evli ve 1 çocuk babasıdır.

İnsan Hakları, Devlet Teorisi ve Siyaset Bilimi alanında yayımlanmış çeşitli kitapları; Türkçe, Almanca ve İngilizce makaleleri bulunmaktadır. Çeşitli basın yayın organlarında köşe yazarlığı ve televizyon programları yaptı.

Makaleleri, daha çok Birikim dergisinde olmak üzere çeşitli dergilerde yayımlandı. Çalışmalarını Ankara Üniversitesinde öğretim üyesi olarak sürdürdü. Nihat Genç’in “Kompile Hikâyeler” adlı kitabına, grafiker olarak katkıda bulundu.

7 Haziran 2015, 1 Kasım 2015 ve  24 Haziran 2018 genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden  25., 26. ve 27. Dönem Mardin Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Kâtip Üyesi, Anayasa Komisyonu Üyesi, Türkiye - Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Türk Grubu Üyesi ve çeşitli Meclis araştırması komisyonları üyesi olarak görev aldı. Asya Parlamenter Asamblesi Üyeliği yaptı. TBMM Başkanvekili oldu.

 

BAŞLICA ESERLERİ:

 

Şehrin Zulası Ankara Kalesi (ortak, 1997), “Devlet Aklı” Kıskacında Hukuk Devleti (2000), Kamusallığın Yapısal Dönüşümü (Strukturwandel der Öffentlichkeit, Habermas’tan, Tanıl Bora ile, 2003), Mülteciler ve İltica Hakkı (Bülent Peker ile, 2005).

 

KAYNAK: Levent Cantek / Söyleşi: ‘Kamusallığın’ Dönüşüm Serüveni (Virgül, Şubat 1998), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), 27. Dönem TBMM Albümü (PDF- tbmm.gov.tr, 2018).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör