A. Mehmet Kocaoğlu

Öğretim Üyesi, Hukuk Profesörü, Avukat, Asker

Doğum
Eğitim
Kara Harp Okulu

Asker, hukuk profesörü, öğretim üyesi, avukat. 1946 yılında Kayseri’de doğdu ve ilkokulu burada bitirdi. Askeri Ortaokul, Askeri Lise, Kara Harp Okulu ve Muhabere okullarını birincilikle bitirdi ve 1967’de teğmen çıktı. On yıl kıtalarda muhabere subaylığı yaptı.

1973’de subayken İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi. Kara Harp Okuluna öğretim üyesi olarak atandı. 22 dönem subay yetiştirdi. Harp Okulunu bitirmiş Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ilk Hukuk Doktoru, Hukuk Doçenti ve Profesörü oldu. Ayrıca bu dönemde Polis Akademisinde 10 yıl hukuk dersleri verdi ve komiser yetiştirdi.

Genelkurmay Başkanlığı Uluslararası Antlaşmalar Şube Müdürlüğü yaptı. Milli Güvenlik Akademisinde üst düzey yöneticilere beş yıl kendi konularında ders verdi. Kıdemli Albay olarak kendi isteği ile emekli olup, Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesini kurdu.

Adı geçen fakültede beş yıl kurucu dekanlık ve öğretim üyeliği yaptı. Aynı Üniversitede İİBF dekanlığına da iki yıl vekaleten birlikte yönetti. Hukuk Fakültesinden 2000 yılında emekli olup, bir yıl Mersin’de Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptı.

Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi’nde de çeşitli yıllarda dersler verdiği gibi Jandarma Okulları’nda subay, astsubay ve uzmanlara uzun yıllar çeşitli alanlarda adli kolluk seminerleri de verdi.

Av. Prof. Dr. A. Mehmet Kocaoğlu, 1994’ de Varşova’da Türkiye’yi temsilen 20. Uluslararası Kolokyum’da bildiri sundu. 1998’de ABD’de hukuk fakültelerinde 20 dekanla birlikte gezi ve araştırmalara katıldı. Milli Güvenlik Akademisi’nde düzenlenen Kamu Yönetimi ve Kriz Yönetimi kurslarını YÖK adına takip etti. Hukuk ve uluslararası ilişkiler konusunda yayılanmış 400’e yakın makale ve aynı konularda yayınlanmış 15 kitabı vardır. Ceza Hukuku, Anayasa Hukuku, Sosyal Devlet, Sosyal Politika, İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik, İnsan Hakları, Uluslararası İlişkiler, Karadeniz Ekonomik İşbirliği, Uluslararası İlişkiler Işığında Ortadoğu, Kolektif Sendika Özgürlüğü, İş Hukukunda Arabuluculuk, Askeri Yasalar, Petro- Strateji, Ceza ve Ceza Yargılama Mevzuatı bunlardan bazılarıdır. Ulusal ve uluslararası 100’e yakın seminer ve sempozyumda bildiri sundu veya yönetti.

Ülkemizdeki hukuk eğitimine yaptığı katkılardan dolayı 1998 Yılında Türk Hukuk Enstitüsü tarafından “Yılın Hukukçusu” olarak seçildi.

Av. Prof. Dr. Ali Mehmet Kocaoğlu evli ve üç çocuk sahibidir. 2000 yılından beridir ülke gündeminde yer etmiş ve kamuoyunu meşgul etmiş pek çok önemli davada müdafi ve katılan vekili olarak savunma görevini ifa etmiştir. Her üçü de farklı hukuk alanlarında akademisyen olan çocukları ile halen Ankara Barosu’na bağlı olarak fiilen avukatlık yapmaya devam etmektedir.   

KAYNAKÇA:  http://www.selimiyeaskeri.org/yildizlarimiz/mehmetkocaoglu.htm, Vikipedi.

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör