Nazmi Avcı

Din Sosyoloğu, Araştırmacı

Eğitim
Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

Din sosyoloğu, etnisite araştırmacısı. Lisans eğitimini Erciyes Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinde (1990), yüksek lisansını Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Din Sosyolojisi Anabilim Dalında (1993), doktorasını İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalında (1996) yaptı. Eğirdir Yükseköğretimi Koruma ve Geliştirme Derneği başkanlığı, Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir Meslek Yüksek Okulu müdürlüğü, Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Genel Sosyoloji ve Metodoloji Anabilim Dalı başkanlığı, Süleyman Demirel Üniversitesi Senatosu üyeliği yaptı. Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Genel Sosyoloji Metodoloji Bölümünde yardımcı doçent olarak görev yaptı. Yüksek lisans tezleri yönetti.

Yörükler, toplumsal ve bireysel değerler sosyolojisi, etnik çalışmalar gibi alanlarda özel çalışmalar yaptı. Yazıları, Süleyman Demirel Üniversitesi, SDÜ Fen-Ed. Fakültesi  Sosyal Bilimler Dergisi, Tabula-Rasa, İnönü Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi gibi dergilerde yayımlandı. Çeşitli sempozyumlarda sosyal analizler içeren bildiriler hazırladı. Çok sayıda konferansa katıldı.   

ESERLERİ:

Türkiye’de Modernleşme Açısından Din Kültür Siyaset/ 1839-1960 (2000), Düşün Anaforunda Bir Adam: Hilmi Ziya Ülken (2005). 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör