Metin Tokdemir

Araştırmacı, Yazar

Doğum
21 Haziran, 1959
Ölüm
08 Aralık, 1995
Eğitim
Eskişehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü
Diğer İsimler
Ali Metin Tokdemir

Araştırmacı-yazar (D. 21 Haziran 1959, Kelkit / Gümüşhane – Ö. 8 Aralık 1995, Maçka / Trabzon). Tam adı Ali Metin Tokdemir’dir. İlk ve ortaöğrenimini Türkiye’nin çeşitli yerlerinde tamamladı. Eskişehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu. Ülkü Ocakları, Ülkücü Gençlik Derneği ve Ülkü Yolu Derneğinin Aydın Şubesinde görev yaptı. Daha sonra Eskişehir Ülkü Ocakları başkanlığına seçildi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Alparslan Türkeş tarafından Ülkü Ocaklarının genel başkanlığına getirildi. Rusların Azerilere yönelik saldırılarına tepki göstererek, Türkiye genelinde Rus zulmünü kınayan mitingler (19-20 Ocak 1990) düzenledi. 

Yeni Düşünce, Ortadoğu, Milliyetçi Çizgi ve Hergün gazetelerinde yazarlık ve genel yayın yönetmenliği görevlerinde bulundu. 24 Aralık 1995 seçimlerinde MHP listesinden Gümüşhane milletvekili adayı oldu. Adaylığının kesinleşmesinden birkaç gün sonra, bir toplantıya katılmak için Ankara’ya gitmek üzere Gümüşhane’den Trabzon Hava Limanına giderken Maçka yakınlarında meydana gelen bir trafik kazasında yaşamını yitirdi.

 ESERLERİ:

Yeni Dünya Düzeni ve Türkiye, Batılılaşma Çabaları ve Günümüz.

KAYNAK: İlhami Yangın / Ahde Vefasızlık Namussuzluktur (Hergün, 14.11.1995), Seyfettin Aslan / Yaşantısıyla Davasını Savunan Adam (Büyük Kurultay gazetesi, 10.1.2000), Hüdavendigar Onur / Türk Sağı Sözlüğü (2001), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör