Ahat Andican

Genel Cerrahi Uzmanı, Bakan, Milletvekili, Tıp Doktoru, Siyasetçi

Eğitim
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Diğer İsimler
Abdul Ahat Andican, Ahad Andican

Hekim, Genel Cerrahi Profesörü, Siyaset Adamı, XX, XXI. ve XXVII. Dönem İstanbul Milletvekili, Devlet Eski Bakanı, Yazar. Meclis kayıtlarında Ahad Andican, Abdul Ahat Andican olarak da geçer. Baba adı Hacı Yoldaş, anne adı Hacire.

1951 yılında Afganistan'ın Kunduz şehrinde, Türkistanlı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Bir yıl sonra ailesiyle birlikte Türkiye'ye göç ederek ilk. orta ve lise eğitimini Konya'nın Akşehir ilçesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdikten (1974) sonra, askerlik görevinin ardından, mezun olduğu fakülteye genel cerrahi asistanı olarak girdi 1979 yılında İngiltere'nin Birmingham şehrindeki "Queen Elisabeth Hospital" da bir süre çalıştı.

1980 yılında yurda dönerek akademik kariyerini sürdürdü. 1984 yılında doçent, 1991 yılında profesör unvanlarını aldı. Tıbbî konularla ilgili olarak yayınlanmış iki kitabı ve çok sayıda bilimsel makalesi mevcuttur.

Dr. Ahat Andican, sosyal faaliyetlere de önem vererek, 1984 yılında "Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardım Derneği"ni yeniden faaliyet geçirip bu derneğin başkanı seçildi. "Afganistan'da Türkler de savaşıyor" sloganıyla konuyu gündeme getirip, Afganistan'daki Türk liderlerinin Türkiye ve çeşitli batı ülkeleri yönetimleriyle diyalog kurmalarını sağladı. 1988 yılında kurduğu "Türkistan Yayın Merkezi" aracılığıyla "Türkistan" isimli bir dergi çıkarmaya başladı. Türk dünyasının çeşitli sorunları, Türkiye-Türk dünyası ilişkileri ve Türkiye Dış Politikası gibi konularda iki yüzün ezerinden konferans verdi, yirminin üzerinde uluslararası toplantıya katıldı.

XX. (24.12.1995 – 18.04.1999) ve XXI. Dönem (18.04.1999 – 03.11.2002) ANAP İstanbul Milletvekilliği ile 3. Mesut Yılmaz, Anasol-D Hükümetinde (30 Haziran 1997 - 11 Ocak 1999) Devlet Bakanlığı yapan ve halen Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi olan Dr. Andican, Türkistan Araştırmaları Vakfının ve Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardım Derneğinin başkanlığını yürütmekte ve Türkistan Dergisini çıkarmaya devam etmektedir. Avrasya Vakfı kurucu üyesi, Akdeniz Üniversitesi Atatürk İnkılâpları Enstitüsü üyesi ve Türk Ocakları Hars Heyeti Üyesidir.

1992 yılında Özbekistan Yazarlar Birliği tarafından Türkistanlı şair "Çolpan" adına ihdas edilmiş olan "Çolpan Ödülü" Dr. Ahad Andican ve Dr. Baymirza Hayit'e verilmiştir.

Dr. Ahat Andican, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde İYİ Parti.’den  XXVII. Dönem İstanbul. Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katılmıştır.

Evli ve 2 çocuk babasıdır. İngilizce, Fransızca, Özbekçe bilmektedir.

 

ESERLERİ:

 

Değişim Sürecinde Türk Dünyası, Cedidizm'den Bağımsızlığa Hariçte Türkistan Mücadelesi.

 

KAYNAKÇA: Ertuğrul Yaman / Türkiye’deki Türk Dünyası (A. K. Bolaç – A. Esatoğlu ile, 1998), TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), 27. Dönem TBMM Albümü (PDF- tbmm.gov.tr, 2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör