Mehmet Salim Ensarioğlu

Madenci, Müteahhit, Çiftçi, Bakan, Milletvekili

Doğum
Eğitim
Lise mezunu

İnşaat müteahhidi, madenci, çiftçi, eski Devlet Bakanı ve Diyarbakır milletvekillerinden. 1955 yılında Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde doğdu. Abdurrazzak bey ile Zekiye hanımın oğlu; Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası eski Başkanı ve AK Parti Diyarbakır milletvekillerinden Galip Ensarioğlu'nun amcasıdır. Meclis kayıtlarında adı Mehmet Selim olarak da geçmektedir. 

İlk ve orta öğrenimini (lise) bitirdikten sonra, çiftçilik ve serbest ticaretle uğraştı,  inşaat müteahhitliği yaptı. Dicle İI Genel Meclis Üyeliğinde bulundu.

Mehmet Salim Ensarioğlu, XIX., XX. ve XXI. Dönemlerde Doğru Yol Partisi (DYP) listesinden Diyarbakır Milletvekili; Prof. Tansu Çiller liderliğinde kurulan 51., 52. ve Prof. Necmettin Erbakan liderliğinde kurulan 54. hükümetlerde Devlet Bakanı olarak görev yaptı. 20 Ekim 1991'de başlayan milletvekilliği 3 Kasım 2002'de sona erdi. Evli ve 11 çocuk babasıdır.

M. Salim, Ensarioğlu, 24 Nisan 2018 günü, Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti'ye katıldı. İYİ Parti Genel Merkezi'nde gerçekleşen SP Lideri Temel Karamollaoğlu ve Genel Başkan Meral Akşener görüşmesinin ardından, Ensarioğlu'na parti rozeti takıldı.

KAYNAKÇA:  İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013), Türk Parlamento Tarihi, TBMM Albümü, Mehmet Salim Ensarioğlu Adaylıktan Çekildi - Devlet Eski Bakanı Mehmet Salim Ensarioğlu Ak Parti Diyarbakır Milletvekili adaylığından resmen çekildiğini basına duyurdu (diyarkapi.com, 27 Şubat 2015), Eski bakan İYİ Parti'ye katıldı (Yeni Çağ gazetesi, 24.04.2018), Eski Bakan Salim Ensarioğlu İYİ Parti'ye geçti  - Amca-yeğen Ensarioğlu 3'üncü kez karşı karşıya (Ferit Asalan – DHA, hürriyet.com.tr, 24.04.2018).

 

 

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör