Oğuzhan Asiltürk

Bakan, İnşaat Mühendisi, Milletvekili, Devlet Adamı, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
13 Eylül, 2021
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi

İnşaat yüksek mühendisi, siyaset ve devlet adamı, milletvekili, İçişleri eski Bakanı (D. 1935, Hekimhan / Malatya – Ö.  1 Ekim 2021, Ankara). İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesini bitirdi. İnşaat mühendisliğinin yanı sıra serbest müşavir­lik yaptı ve Ankara’da Asiltürk Proje adlı mühendislik bürosunu işletti. Siyasi hayatına Milli Nizam Partisi (MNP)’nde başladı ve bu parti kapatılıncaya kadar Ankara il teşkilatının başkanlığını yaptı.

Oğuzhan Asiltürk, daha sonra MNP’nin yerine kurulan Milli Selamet Partisi (MSP)’nin kurucuları arasında yer alarak 1973-77 ve 1977-80 yılları arasında iki dönem MSP Ankara Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde yasama görevi yaptı. 1973 genel seçimlerinden sonra Bülent Ecevit’in başkanlığında kurulan CHP-MSP koalisyon hükümetinin gerçekleşmesini sağlayanlardan biri oldu ve bu hükümette İçişleri Ba­kanlığına getirildi. 1975’te ve 1977’de Demirel başkanlığında kurulan Milliyetçi Cephe hükümetlerinde İç İşleri ve Sanayi Bakanı olarak görev yaptı.

Asiltürk’ün parlamenterliği 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle kesintiye uğradı. MSP Davası nedeniyle bir yıl gözaltında tutuldu, sonra yargılanarak beraat etti. Ancak on yıl süreyle siyasetten yasaklandı. Siyaset yasağı 1987 Anayasa Referandumu ile sona erdi. Yasağı kalktıktan sonra yapılan ilk kongrede Refah Partisi (RP)’nin genel sekreterliğine seçildi. On bir yıl sonra Malatya'dan tekrar milletvekili seçildi. Fazilet Partisi’ne girdi. Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan'ın vefatının ardından Saadet Partisi'nin YİK başkanlığına seçildi.

 

Vefatı:

 

Oğuzhan Asiltürk, 13 Eylül 2021’de Koronavirüs sonrası gelişen zatürreye bağlı nefes darlığı şikayetiyle Ankara Şehir Hastanesi'ne kaldırılmıştı. 1 Ekim 2021 Cuma günü Koronavirüsten kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Oğuzhan Asiltürk’ün cenazesi 2 Ekim 2021 günü Hacı Bayram Veli Camiinde kılınan öğlen namazına müteakip kılınan namazın akabinde Cebeci Asri Mezarlığına defnedildi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Taziye

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan taziye mesajında, "Bugün vefat haberini aldığımız, Milli Görüş Vakfı ve Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı, siyasi tarihimizin önemli isimlerinden, çok kıymetli ağabeyimiz Sayın Oğuzhan Asiltürk'e Cenab-ı Allah'tan rahmet niyaz ediyorum. Mekanı cennet olsun. Oğuzhan ağabeyimin muhterem ailesine, Türkiye'deki ve yurt dışındaki sivil toplum ve siyaset camiasına Allah'tan sabr-ı cemil diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise "Milli Görüş hareketinin öncü isimlerinden, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'ün vefatını teessürle öğrendim. Kıymetli büyüğümüze Cenab-ı Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, makamı ali olsun" mesajını paylaştı.

 

TBMM Başkanı Şentop: Başımız Sağolsun

 

TBMM Başkanı Şentop, "Çok değerli siyaset adamı, kıymetli büyüğümüz Oğuzhan Asiltürk bekâ âlemine irtihal etmiştir. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine sabırlar diliyorum. Başımız sağolsun.  Mekanı cennet olsun." dedi.

 

Bakan Koca'dan Açıklama

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Önemli ismi Oğuzhan Asiltürk beyefendiyi kaybetmiş bulunuyoruz. Ailesine yakınlarına ve sevenlerine sabır diliyorum. İnançlı ve samimi biriydi. Bu sabah 09:00 sıralarında “kardiyak arrest” sonrası kaybetmiş bulunuyoruz. Başımız sağ olsun. Mekanı cennet olsun" dedi. Bakan Koca, 'Asiltürk'ün aşı olup, olmadığı yönündeki soruya ise Bakan Koca, 'Ailesinin rızası olmadan bu tarz bilgileri açıklamak doğru değildir' yanıtını verdi.

 

“Vefat Haberini Büyük Bir Üzüntüyle Öğrendim”

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, "İçişleri ile Sanayi ve Teknoloji Eski Bakanımız, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk Beyefendi'nin vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrendim. Merhum Oğuzhan Beye Allah'tan rahmet; ailesi, yakınları ve Saadet Partisi camiasına başsağlığı diliyorum." dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise, "Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı, Milli Görüş davasının öncülerinden, muhterem büyüğümüz Oğuzhan Asiltürk ağabeye Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Başımız sağolsun. Rabbim mekanını cennet eylesin." ifadelerine yer verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kıymetli devlet ve siyaset adamı, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’e Allah’tan rahmet, ailesi ve tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun” ifadelerine yer verdi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 'Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı, milli görüş hareketinin öncülerinden, kıymetli devlet ve siyaset adamı Oğuzhan Asiltürk’e Allah’tan rahmet, ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.' ifadelerine yer verdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Milli görüş camiasının ağabeyi, eski İçişleri ve Sanayi Bakanı, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Sn. Oğuzhan Asiltürk’e Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum. İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn." dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da, "Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı, kıymetli dava adamı Oğuzhan Asiltürk ağabeye Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun." açıklamasını yaptı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, eski TBMM Başkanvekili Yasin Hatipoğlu ve DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, taziye ziyareti için Saadet Partisi Genel Merkezi'ne geldi. Ziyarete gelenler, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Oğuzhan Asiltürk'ün yeğeni Celal Asiltürk ve partililer tarafından karşılandı.

 

"Kabri Nur Olsun"

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de mesajında, "Türk devlet ve siyaset hayatının muhterem isimlerinden birisi olan, aynı zamanda Milli Görüş’ün kurucularından ve Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı görevini de yürüten Sayın Oğuzhan Asiltürk'ün vefatından büyük bir üzüntü duyduğumu bilhassa ifade etmek isterim. Ebediyete irtihal eden Merhum Oğuzhan Asiltürk'e Cenab-ı Allah'tan rahmetler niyaz ediyor; saygıdeğer ailesine, Saadet Partisi camiasına, sevenlerine ve aziz milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet, ruhu şad, kabri nur olsun" dedi.

 

Ak Parti'den Açıklama

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ yaptığı açıklamada, "Eski İçişleri Bakanı, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ün vefatını teessürle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ediyorum." ifadelerine yer verdi.

AK Partili Numan Kurtulmuş, "Milli Görüş hareketinin kurucu öncülerinden değerli Oğuzhan Asiltürk ağabeyimizin vefatını derin bir üzüntü ile öğrendim. Ailesine, yakınlarına ve camiamıza başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun." dedi.

AK Partili Bülent Turan da taziye mesajında, "Saadet Partisi YİK Bşk, Erbakan Hocamızın dava arkadaşı, kıymetli büyüğümüz Oğuzhan Asiltürk'e Allah'tan rahmet; ailesine, Milli Görüş camiasına başsağlığı diliyoruz. Farklı siyasi ayrılıklara rağmen hep nezaketi, devlet adabı, samimiyetiyle tanıdık. Mekanı cennet olsun." ifadelerine yer verdi.

 

Karamollaoğlu: Camiamızın Başı Sağolsun

 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız, yol arkadaşımız ve dava adamı Oğuzhan Asiltürk ahirete irtihal etmiştir. Milletimizin ve camiamızın başı sağolsun. Mekanı cennet, makamı âli olsun." dedi.

 

Akşener: Mekânı Cennet Olsun

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Saadet Partisi'nin kurucularından değerli siyasetçi ve devlet insanlarımızdan Oğuzhan Asiltürk'e Yüce Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum. Mekânı cennet olsun.” açıklamasını yaptı.

 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu

 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da, "Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı, eski İçişleri ve Sanayi bakanlarımızdan, bir neslin öncü isimlerinden Oğuzhan Asiltürk'ün vefatını büyük üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve Milli Görüş camiasına sabr-ı cemil niyaz ediyorum." ifadelerine yer verdi.

 

ESERLERİ:

 

Sosyal Yapının Güçlendirilmesi, Hakka Sahip Çıkmak.

 

KAYNAKÇA: Türkiye Ansiklopedisi 3 (1974), Yurt Ansiklopedisi (8. cilt, 1984), Milliyet Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi (2. cilt, 1986), Son dakika haberi: Oğuzhan Asiltürk hayatını kaybetti (mmilliyet.com.tr, 01.10.2021).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör