Metin Aydoğan

Araştırmacı, Yazar

Eğitim
Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Araştırmacı-yazar. 1945, Afyon doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini İzmir’de, yükseköğrenimini Trabzon’da tamamladı. İzmir Atatürk Lisesini (1963), Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini (1969) bitirdi. “Gençliğin aydınlanma çağı” olarak nitelendirdiği 1968 gençlik hareketleri içinde yer aldı. Yükseköğrenimi dışında tüm yaşamını İzmir’de geçirdi. Örgütlü olmayı bir uygarlık koşulu sayan anlayışıyla, birçok demokratik kitle örgütünde görev aldı. Çok sayıda yazı ve araştırma yayımladı, sayısız panel, konferans ve kongreye katıldı. 1997-99 yılları arasında ADD İzmir Merkez Şube başkanlığını yaptı, aynı derneğin onur üyesi oldu.

 “Metin Aydoğan’ın bu eseri, bu ülkeyi ve tarihini anlama, yeryüzündeki gelişme süreci içindeki yerine koyma çabalarını hem yeniden başlatıyor, hem de enine boyuna yayarak sürdürüyor.” (Attilâ İlhan)

“Metin Aydoğan’ın Yeni Dünya Düzeni Kemalizm ve Türkiye kitabı Türkçe olarak yayımlanmış en önemli eserlerden biridir. Her Türk aydınının mutlaka okuması gerektiğine inanıyorum.” (Vural Savaş)

ESERLERİ (Araştırma-İnceleme):

Yeni Dünya Düzeni Kemalizm ve Türkiye - 20. Yüzyılın Sorgulanması (1999), Nasıl Bir Parti Nasıl Bir Mücadele, Bitmeyen Oyun – Türkiye’yi Bekleyen Tehlikeler (1999).      

HAKKINDA: Metin Aydoğan / Yeni Dünya Düzeni Kemalizm ve Türkiye (1999), Aydoğan Yavaşlı / Bitmeyen Oyun’u Bitirmek İçin (Cumhuriyet Kitap, 4.5.2000).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör