Azmi Güran

Endüstri Mühendisi, Bilim İnsanı, Araştırmacı

Doğum
22 Kasım, 1930
Eğitim
RWTH Aachen Üniversitesi
Burç

Yüksek elektrik mühendisi, bilim adamı. 22 Kasım 1930, İstinye / İstanbul doğumlu. Yeniköy’de 33. İlkmektebi bitirdikten sonra İstanbul Alman Lisesine devam etti. Siyasi ilişkiler kesildiğinden 1944’te kapanan Alman Lisesinden Fransız St. Benoit ve Avusturya St. Georg liselerinde tahsile devam etti. Yüksek tahsil için 1951’de Almanya’da RWTH Aachen Üniversitesini yüksek elektrik mühendisi olarak bitirdi. Bir müddet bu üniversitede asistan olarak kaldı ve sanayide İsviçre’de (BBC) Brown Boveri & Cie (simdiki ABB) firmasında meslek hayatına başladı. Sonra İskenderun’da iki sene yedek subay devrini yaşadı ve 1964’te ABD’ye yerleşti.

ABD’de, Philadelphia’da  harp gemileri inşa eden J. J. Henry firmasına girdi. Pennsylvania eyaletinde Amerikan devlet makamlarında bulunduğu firmayı temsil etme hakkını ve gizlilik (classified) dereceleri (top secret – secret – confidential – retriricted) selahiyetini kazandı. Firma kendisini Philadelphia Shipyard’a gönderdi. Orada daha fazla vakit bulduğundan akşamları Pennsylvania Üniversitesinde (U of P, University of Pennsylvania) doktora eğitimine başladı ve tezini Dr. İbrahim Muzaffer Canay’ın yanında yazdı. Onun teorisini kutup değiştiren synchron makinalar (starting of salient-pole synchronous machines by pole-changing) üzerinde tezimi yazarak genişletti. 8 sene BBC’de kaldıktan sonra, Pennsylvania Üniversitesindeki hocası, bulunduğu firmalarda temsil hakkına haiz bulunduğundan, ona çok cazip bir teklif yaptı ve tekrar U of P'ye adjunct proffesor (yardımcı), veya serbest (free-lance), professor olarak girdi ve Dr. İ. Muzaffer Canay’la, 5 sene, hocasının 2012’de 97 yaşında vefatına kadar birlikte çalıştı. Dr. Canay kadar 300’den fazla ilmi neşriyatı yoksa da, mesleği alanında bazı makaleleri yayımlandı.

Dr. Azmi Güran’ın biyografisi Who is Who in Science and Engineering in the United States kitabı (sayfa 809) ve Cambridge Blue Book’ta Foremost International Engineers bölümünde (sayfa 5-10) yayımlandı.

Dr. Güran geç evlendi, eşi 30 sene evlilikten sonra 2002’de hayatını kaybetti. Çocuk sahibi olmadığından, halen ABD’de yalnız başına yaşıyor. Zamanını Türkiye tarihi okuyarak, bisiklete binerek, dans, balo, konser ve konferanslara giderek, üyesi olduğu derneklerin seyahatlerine katılarak geçiriyor.

Dr. Güran, siyasi ve dini olmayan bazı derneklere üyedir. TF Turkish Forum, AFOT American Friends of Turkey, ACZ American Club of Zurich, AF Alliance Française, ITT Isvicre Turk Toplumu, TKDS Türk Kültür Dernegi Schaffhausen, ASA Ataturk Society of America, U of P, RWTH Aachen Üniversite Mezunları dernekleri bu derneklerden bazılarıdır. 

KAYNAK: Dr. Azmi Güran (Bilgi teyidi, Ağustos 2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör