Ramazan Evren

Profesör, STK Yöneticisi, Endüstri Mühendisi

Doğum
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi, Sanayi Mühendisliği Bölümü

Endüstri mühendisliği profesörü, Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı. 1954 yılında Antalya'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Antalya'da tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi, Sanayi Mühendisliği bölümünü bitirdi. Aynı Üniversitede Asistan akademik çalışmalarına başladı...

Endüstri Mühendisliği alanında 1975 yılında Yüksek Lisans, 1979 yılında Doktora derecelerini aldı. Doktora sonrası, 1981-82 yılarında A.B.D. Purdue Üniversitesinde misafir araştırmacı ve öğretim üyesi olarak bulundu. Yurda dönüşü müteakip , İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümünde 1984 yılında Doçent, 1989 yılında Profesör oldu.

Aynı üniversitede, Sistem Analizi, Üretim Planlama, Yöneylem Araştırması, Karar Analizi, Çok Amaçlı Karar Verme konularında Lisans, Yüksek Lisans, Doktora seviyesinde dersler verdi, tezler yönetti. Bu arada , kamu ve özel sektörde proje yöneticiliği ve danışmanlığı görevlerini yürüttü. 1992 yeni kurulan Sakarya Üniversitesi'ne "Kurucu Rektör" olarak atandı. "Türkiye'nin en genç rektörü" olarak atandığı bu görevi sırasında kaliteli öğretim üyesi yetiştirme programı çerçevesinde yurt dışına gönderilecek Araştırma Görevlilerinin yerlerini belirlemek üzere ABD ve Avrupada birçok Üniversiteye çalışma ziyaretinde bulundu.

Prof. Dr. Ramazan Evren, İstanbul Teknik Üniversitesindeki öğretim görevi devam ederken , 1996 - 2000 yılları arasında Yüksek öğretim Kurulu üyeliği yaptı. 2004 -2005 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği yaptı. İGDAŞ ve İDO A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü. Halen, İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Endüstri Mühendisliği bölümündeki Öğretim Üyeliği ve Fakülte Kurulu üyeliği görevlerini sürdürmektedir. Bu arada aynı üniversitede Rektör Danışmanlığı, ARI Teknokent A.Ş. de Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmektedir.

Prof. Dr. Ramazan Evren'in Çok Amaçlı Karar Verme / Karar Analizi konularında çalışmakta, konu ile ilgili yayınlanmış iki kitabı, 'Journal of Eurepean Operational Research', ' the Engineering Economist' gibi Uluslararası Dergilerde yayınlanmış birçok uluslararası / ulusal makale ve bildirileri bulunmaktadır. İngilizce ve Almanca bilen Prof. EVREN, evli ve iki çocuk babasıdır. 2011 yılından beri İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini yürütmektedir.

KAYNAK: Mütevelli Heyet Başkanı (izu.edu.tr, 19.10.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör