Durmuş Ali Özkale

Eğitimci, Şair

Doğum
Eğitim
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca-Türkçe Bölümleri

Eğitimci, Şair. 1944, Kadirli / Osmaniye doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini doğduğu ilçede, liseyi Ceyhan’da bitirdi. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca ve Türkçe bölümleri (1969) mezunu. Eğitimi gereği bir süre Avrupa’da bulundu. Yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik ve yöneticilik görevlerinde bulunarak emekli (1995) ayrıldı.

Müzisyenlik ve bağlama öğretmenliği yaptı. Adana Baraj Lisesi Halk Müziği Korosu, Natürel Müzik Merkezi, Adana Edebiyatçılar Derneği, Adana Öğretmenler Halk Müziği Korosu kurucuları arasında yer aldı. Çukurova Edebiyatçılar Derneği Onursal Başkanı seçildi.

Şiir ve yazıları; A-Edebiyat, Aykırısanat, Söylem, Ardıçkuşu, Lül, Çıkrık, Kavak, Beşparmak, Maki, Türk Dili, Millî Eğitim dergileri ile Bölge, Yeni Adana ve Ekspres gazetelerinde yayımlandı. Aydın’da yayımlanan Beşparmak dergisinin düzenlediği şiir yarışmasında üçüncülük (2002-04), Çukurova Üniversitesi Adnan Yücel Şiir Yarışmasında ise mansiyon aldı.

ESERLERİ:

ŞİİR: Sevgi Çiçekleri (1994), Gönül Ağacı (1995), Yüreğimdeki İzler (1996), Yaşama Tutkusu (1997), Mavi Düşler Gezgini (1998), Umut İstasyonu (2000), Ayışığı Gözlerin, Kutup Güneşi, Dilber Dünya.

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Ülkemizde Eğitim Sorunları ve Çözüm Önerileri (2000), Sanat ve İnsan I, Sanat ve İnsan II, Siyasî Araştırma.

KAYNAK: Halil Atılgan / Selam Getiren Kitaplar (İçel Kültürü dergisi, sayı: 40, Temmuz 1995), Ömer Uluçay / Gözlerde Renkler (Adana Bölge Gazetesi, 6.4.2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör