Esra Erdoğan

Yönetici

Doğum
Eğitim
Indiana Üniversitesi
Diğer İsimler
Esra Erdoğan Albayrak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın eşi, Yeşilay yönetim kurulu üyesi. 1983, İstanbul doğumlu. Annesi Emine Erdoğan, babası Türkiye Cumhuriyetinin 27. Başbakanı ve 12. Cumhurbaşkanı, Adalet ve Kalkınma Partisinin kurucusu Recep Tayyip Erdoğan’dır. Ahmet Burak, Necmettin Bilal adlarında ağabeyleri, Sümeyye Erdoğan kız kardeşidir. 

Esra Erdoğan, İstanbul Kadıköy İmam Hatip Lisesini bitirdi. Daha sonra üniversite eğitimini ABD’de Indiana Üniversitesinde 2003 yılında tamamladı. Hemen ardından yine ABD’de California’da Berkeley Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi aldı ve Türkiye’ye döndü.

Esra Erdoğan, 2004 yılında yazar Sadık Albayrak’ın oğlu Berat Albayrak’la İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezinde dünya evine girdi. Başbakanın kızı Esra Erdoğan ile Berat Albayrakın düğününde, 4’ü yabancı lider, 6 kişi nikâh şahitliği yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın kıydığı nikâhın şahitliğini Ürdün Kralı Abdullah, Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, Romanya Başbakanı Adrian Nastase, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül yaptı.

Yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle Erdoğan ailesinin bazı akrabaları bile kapıda kaldı. Düğün telaşı Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi Rumeli Salonunda erken başladı. Esra Erdoğan salona saat 12.00de, Berat Albayrak ise 13.00te geldi. Genç çift, nikâha bir saat kala objektiflerin karşısına geçerek gazetecilere poz verdi. Davetliler de salona 14.30da gelmeye başladı. Yoğun güvenlik önlemleri altında nikâh töreninin gerçekleştirileceği salona giren davetlilerin ardından Başbakan Erdoğan ve eşi de, nikâha davetli yabancı devlet adamları ve eşleriyle birlikte yürüyen merdivenlerden halkı selamlayarak alkışlar arasında salona girdi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra ile gazeteci yazar Sadık Albayrak'ın oğlu Berat Albayrak, yaklaşık 7 bin kişinin katıldığı törenle dördü yabancı 6 devlet adamının şahitliğinde evlendi. Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlisin "Bir Yunan başbakanının bir Türk başbakanının ailesinin düğününde bulunmasını birkaç yıl önce düşünemezdik bile. Bu güzel bir şeyler yaptığımızın göstergesi" sözleri salonda coşkuyla alkışlandı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaşın kıydığı nikâhta çiftin nikâh şahitliğini, Ürdün Kralı Abdullah, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Yunanistan Başbakanı Karamanlis, Romanya Başbakanı Adrian Nastase, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül yaptı. Nikâhın ardından Kral Abdullah evlilik cüzdanını geline verdi. Evlilik cüzdanı Kraldan Davetlileri selamlamak için kısa bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederek, ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine davete katılanların nikâh salonunda kaynaştığını söyledi. 

Nikâh şahitleri de Erdoğanın isteği üzerine yaptıkları konuşmalarında genç çifte mutluluk diledi. Romanya Başbakanı Nastase, "sevgili dostum" diye hitap ettiği Erdoğanın kızının nikâhına Romanya halkı adına katıldığını belirterek, "Hepimiz bir aileyiz" dedi. Erdoğanın, "Değerli dostum Kostas ve son Avrupa Kupası Şampiyonu Yunanistanın Başbakanı" diye hitap ettiği Karamanlis de, bir Yunan Başbakanın Türk Başbakanının ailesinin düğününde olmasının güzel şeyler yaptıklarının kanıtı olduğunu söyledi. 

Karamanlis, çifte "uzun, mutlu, huzurlu ve bol çocuklu bir ömür" diledi. Bol çocuklu ömür Pervez Müşerref de besmeleyle başladığı konuşmasının bir bölümünü Türkçe, bir bölümünü İngilizce yaptı. Kral Abdullahın da konuşmasına besmeleyle başlaması salonda alkışlandı. Abdullah, Kurandan "Allahın işaretlerinden biri kendi içimizden sizler için eşler yaratmış olmasıdır ki, siz eşlerinizden huzur bulasınız. Siz ve eşleriniz arasında sevgi ve sadakat yerleştirmiştir. Tabii ki bu inananlar için apaçık bir işarettir" ayetininin insanları düşünmeye sevk ettiğini söyledi. Kurandan ayet okudu Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezerin, "Esra ve Berata ömür boyu mutluluklar dilerim" ifadelerinin yer aldığı telgrafı okundu. 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da çifti telgrafla kutladı. Erdoğan törenin ardından ailesiyle birlikte tebrikleri kabul etti. Sezerden tebrik Salona ilk olarak Esra Erdoğanın gelinliği ile Pelit Pastanelerinde yaklaşık 7 milyar liraya yaptırılan gümüş kutu içinde badem şekeri ve çikolata ile hazırlanan nikâh şekerleri getirildi. Esra Erdoğan, bol işlemeli tesettürlü gelinliği ve özenli makyajıyla dikkat çekti. Berat Albayrak da, siyah takım elbise, krem rengi kravat, gömlek ve yelekten oluşan damatlık giydi. Gelin ve damat salona girerken, kendileri için özel bestelenen "Vuslat" adlı parça enstrümantal olarak çaldı. 

Şahitlik yapacak devlet ve hükümet başkanları anons edilirken, kendi ülkelerinin popüler müzikleri çalındı.Uzun kuyrukların oluştuğu takı töreni sırasında güvenlik görevlileriyle konuklar arasında tartışmalar yaşandı.Erdoğanın Üsküdar ve Kasımpaşadan komşularının yanı sıra siyasetçiler, işadamları, sanatçılar, çok sayıda türbanlı hatta çarşaflı davetli de törende yer aldı. Yunanlı gazetecilerin de aralarında olduğu 100den fazla gazeteci nikâhı takip etti.Törene ABD Başkonsolosu David Arnett, Mustafa Koç, Semahat Arsel, Ferit Şahenk, Şadan Kalkavan, Ali Şen, Cem Hakko, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Nejat Uygur, İbrahim Kutluay - Demet Şener, Orhan Gencebay, Alişan, İbrahim Erkal ve Mahsun Kırmızıgül de katıldı. 

Yunan medyası da oradaydı Nikâh sırasında, NATO Zirvesi sırasındaki gibi geniş güvenlik tedbirleri alındı. Yaklaşık 5 bin polis mesaideydi. Akrep ve Lampis zırhlı araçları ile 2 ambulans da hazır bekletildi. Çevre binalara 50 keskin nişancı ve bomba uzmanları yerleştirildi. Kameralarla bölge takip edilirken, bir helikopter de bölge üzerinde uçtu. Uzaktan kumandalı bombaya karşı kurulan frekans bozucu sistem de, bölgedeki cep telefonu iletişimini kesti. Salona çıkan caddeler de trafiğe kapatıldı. 

Polisin bu titizliğinden Erdoğanın amcasının kızı Şükran Erdoğan da nasibini aldı. Eyüpten yakınlarıyla gelen Şükran Erdoğan davetiyesini evde unutunca, Başbakanın yakını olduğunu söylese de polis noktasını aşamadı. Şükran Erdoğan, yaklaşık 1.5 saat diğer akrabaların davetiyeyi getirmesini bekledi. 5 bin polis kuş uçurtmadı Erdoğan, konukları için Swiss Otele ait özel bir yatta akşam yemeği verdi. Yemeğe yabancı konukların yanı sıra çok sayıda bakan da katıldı. Dolmabahçe Sahilinde demirli bulunan yat, Erdoğanın saat 20.45te gelmesiyle Boğaz turu için hareket etti. Yemekte "Altın Kızlar" grubu İstanbul şarkıları seslendirdi. Konuklara soğuk zeytinyağlılar, levrek balığı, tatlı ve Türk kahvesi ikram edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olan Berat Albayrak 2007 yılında Çalık Holding’de Genel Müdürlük yapmaya başladı, bu görevinden 2013 yılında ayrıldı. Berat Albayrak, 1 Kasım 2015 seçimlerinde Ak Parti’den milletvekili seçildi ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak kabinede yer aldı. Esra-Berat Albayrak çiftinin Ahmet Akif ve Mahinur adında iki çocukları vardır.

Esra Erdoğan Albayrak, 2010 yılında Ümraniye Belediyesi’nce yürütülen okula ve okuma-yazma kurslarına gidemeyen engellilere evlerinde eğitim verilmesini öngören “Biz Gönüllüyüz, Biz Öğretiriz” kampanyası kapsamında gönüllü öğretmenlik yaptı. 31 Ekim 2012 tarihinde yapılan Yeşilay’ın 69. olağan genel kurulu toplantısında 12 kişilik yönetim kurulu içine Esra Erdoğan (Albayrak) da seçildi. Esra Erdoğan Albayrak halen sivil toplum kuruluşlarıyla bağlantılı çalışmalarda yer almaya devam etmektedir.

KAYNAKÇA: Erdoğan 3. kez kayınpeder oldu (zaman.com.tr, erişim: 2 Aralık 2015), Esraya liderler zirvesi gibi düğün (milliyet.com.tr, erişim: 2 Aralık 2015),

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör