Doğan Yurdakul

Çevirmen, Gazeteci, Yazar

Doğum
-
Ölüm
03 Eylül, 2017
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Gazeteci-yazar, çevirmen (D. 1946, Aydın’ın Bozdoğan ilçesi – Ö. 3 Eylül 2017, Datça / Muğla). Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra Paris Sorbonne, Vincennes ve Cenevre üniversitelerinde lisansüstü öğrenim gördü.

Yenigün, Ulus, Vatan, Aydınlık, Evrensel, Siyah-Beyaz, Günaydın gazeteleri ile Kim, Yön ve Devrim dergilerinde çalıştı. 32. Gün adlı televizyon programının Ankara temsilciliğini yürüttü. 35 yıllık gazeteciliğin ardından emekli oldu. 1998’den itibaren yaşamını çevirmenlik yaparak ve kitap yazarak sürdürdü.

Gazeteci ve yazar Doğan Yurdakul, 3 Eylül 2017 günü, 71 yaşında iken, Datça'nın Mesudiye Mahallesi Damarası Mevkii'nde bayram tatilini geçirdiği evde yaşamını yitirdi. Sabah saatlerinde gelen temizlik görevlisi tarafından ölü bulunan Yurdakul'un kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği sanılıyor. Yurdakul'u bulan Fatma Şahin'in, durumu jandarmaya bildirmesi üzerine, Datça Cumhuriyet savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Yurdakul'un, ölüm nedeninin belirlenmesi amacıyla Muğla Yerkesik Adli Tıp Kurumu'na gönderileceği öğrenildi. Olay sırasında Yurdakul'un evinde yalnız olduğu belirtildi.

Yurdakul, OdaTV davası kapsamında 3 Mart 2011’de gazeteci Ahmet Şık ve Nedim Şener’le eşzamanlı olarak gözaltına alınmış, 6 Mart 2011’de tutuklanmıştı.

Silivri Cezaevi’nde 22 Şuabat 2012’ye kadar Şık ve Şener’le aynı koğuşta kalan Yurdakul sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmişti.

Yurdakul, cezaevinde olduğu sırada hayatını kaybeden eşi Güngör Yurdakul'un 15 Eylül 2011'deki cenaze törenine cezaevi aracıyla getirilmişti.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yayımladığı taziye mesajında, "Kumpas davalarla tutuklanan, tarihe geçen bir adalet mücadelesinde ön safta yer alan onurlu gazeteci Doğan Yurdakul'a rahmet diliyorum" dedi.

ESERLERİ (Araştırma):

Çetele (1998), Reis (1999), Bay Pipo, Bir MİT Görevlisinin Sıradışı Yaşamı (1999), Abi I: Dündar Kılıç ve Kabadayılık Efsanesi (2001), Abi II: Raconun Son Nefesi ve Mafya (2002), Reis, Gladio’nun Türk Tetikçisi (2003), Sırların Kavşağında (2004).

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Gazeteci Doğan Yurdakul yaşamını yitirdi (timeturk.com, 03.09.2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör