Ayşe Buğra

Ekonomist, Çevirmen, Yazar

Doğum
19 Aralık, 1951
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi, Laval Üniversitesi
Burç
Diğer İsimler
Ayşe Buğra Kavala

Ekonomist, yazar. 19 Aralık 1951, İstanbul doğumlu. Tam adı Ayşe Buğra Kavala. Romancı Tarık Buğra babası, oyun yazarı Jale Baysal annesidir. İş adamı Osman Kavala ile evlidir.  Kolejde (1970) ve Boğaziçi Üniversitesinde (1970-73) okudu. Laval Üniversitesi mezunu. Yüksek lisansını Laval Üniversitesinde (Quebec) (1976), doktorasını Mc Gill Üniversitesinde (Montreal) (1981) tamamladı. İstanbul Üniversitesi (1980-81), McGill Üniversitesi Ekonomi Bölümünde (1981-83), Sherbrooke Üniversitesi (1983), Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünde (1985-) öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Makaleleri; La Turquie et le Développement, South Atlantic Quarterly, Middle Eastern Studies, Economics and Philosophy, The International Journal of Middle East Studies, The International Journal of Urban and Regional Research, Journal of Economics and Administrative Studies, Middle East Technical University Studies in Development, Current Anthropology, Interventions Economiques, Manpower and Unemployment Research, Boğaziçi Journal, Review of Radical Political Economics, Our Generation dergilerinde yayımlandı.

Ayşe Buğra İçin Ne Dediler?

“Yazar, ihtiyaç kavramıyla ilgili görüşlerini anlattıktan hemen sonra çalışmasının en önemli noktalarından biri olan tüketim faaliyetini tartışıyor. Buğra, standart iktisat kuramındaki tüketim kavramının yetersizliklerinin altını çiziyor. Ve soruyor: Tüketim bireysel bir özellik gibi görülse de siyasi ve ahlaki boyutlardan soyutlanarak ele alınabilir mi? Sorunun yanıtını olumsuz olarak veren Buğra, tüketimi iktisadi, sosyal ve kültürel dinamiklerin kesiştiği bir noktada inceliyor.” (Hülya Ergün)

ESERLERİ (Araştırma-İnceleme):

TÜRKÇE: İktisatçılar ve İnsanlar (1989), Devlet ve İşadamları (1995), Devlet-Piyasa Karşıtlığının Ötesinde: İhtiyaçlar ve Tüketim Üzerine Yazılar (2000).

İNGİLİZCE: State and Business in Modern Turkey (1994), State Market and Organizational Form (Behlül Üsdiken ile, 1997), Islam in Economic Organizations (1999).

ÇEVİRİ: Uluslararası Ticaret Politikası (D. Robertson’dan, 1982). Büyük Dönüşüm (K. Polanyi’den, 1986).

HAKKINDA: Hülya Ergün / Ayşe Buğra’dan ‘Devlet-Piyasa Karşıtlığının Ötesinde’ (Cumhuriyet Kitap, 27.4.2000), İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör