Lütfullah Göktaş

İlahiyatçı, Çevirmen, Bürokrat, Gazeteci

Eğitim
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

Gazeteci yazar, çevirmen, dinler tarihçisi, Vatikan uzmanı, diplomat, büyükelçi, Cumhurbaşkanlığı eski Basın Danışmanı, Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi. 1963, Balıklıçeşme / Biga / Çanakkale doğumlu. İlkokulu Bergama'da, orta öğrenimini Edremit ve Balıkesir'de tamamladı.

Marmara Üniversitesinde ilahiyat ve felsefe öğrenimi gördü. Öğrenimine 1990'dan sonra Roma'da devam ederek, burada Vatikan'a bağlı yüksek öğrenim kurumlarından biri olan Papalık Gregorius Üniversitesinde dinler tarihi alanında master yaptı.

Gazetecilik mesleğine gazetecilik ile ilk tanışması Zaman gazetesinde olan Göktaş, 1987 yılında Ali Bulaç'ın başında bulunduğu İstanbul ekibinde yer almıştı. Göktaş'ın Roma'da bulunması ve İtalyanca biliyor olması medya sektörünün ilgisini çekti. Bu ilgi Abdullah Öcalan'ın İtalya'ya sığınması ve dinlerarası diyalog çalışmalarında Roma'nın ilgi odağı olmasıyla daha da arttı. Göktaş bu dönem içinde Roma'da 1998-2011'de NTV'nin İtalya temsilcisi, 2004-2011'de ise Anadolu Ajansının İtalya muhabiri olarak görev yaptı.

Lütfullah Göktaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılı başlarında Kemal Öztürk'ten boşalan Basın Danışmanlığı görevine getirildi. Bu göreve daha önce,Kemal Öztürk, Ahmet Tezcan ve Mehmet Akif Beki bakmıştı.

Lütfullah Göktaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 Ağustos 2014'te Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı ekibi içinde de yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekibinde yaklaşık 8 yıl boyunca Basın Başdanışmanı olarak görevini sürdürdü.

 

Erdoğan'ın tercümanlığını Lütfullah Göktaş yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın basın danışmanı Lütfullah Göktaş, bir dönem Roma'da eğitim almış ve Roma temsilciliği yapmıştı. Göktaş, akıcı İtalyancasını bu defa Erdoğan'a tercümanlık yapmak için kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Vatikan'da Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile baş başa görüşmesinde tercümanlığını Lütfullah Göktaş yapmıştır..

İki liderin görüşmesi sırasında odada sadece tercümanlığını yapan Erdoğan'ın Basın Danışmanı Lütfullah Göktaş ve Cizvit bir peder kaldı.

Cumhurbaşkanı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş, Eylül 2018’de Vatikan Büyükelçiğine atandı.

 

İtalya Devlet Nişanı'na Sahip

 

Akademik çalışmalarının yanı sıra 1985'ten itibaren çeşitli gazetelerde ve dergilerde makaleleri yayımlanan Göktaş'ın dış politika, dinler ve kültürler arası ilişkiler, Arap edebiyatı gibi konularla ilgili çalışmaları oldu. Bu konularda çeşitli sempozyum ve konferanslara katılan Göktaş'ın, basılı kitap çevirileri de bulunmaktadır.

Edebiyat, dış politika, felsefe, dinler tarihi, kültürler ve dinler arası ilişkilere özel ilgi gösteren Göktaş'ın, 1983'ten bu yana muhtelif gazetelerin yanı sıra Mavera, İlim ve Sanat, Yedi İklim, Kitap Dergisi, Yeni Düşün, Gergedan, Varlık, İzlenim, İslamiyat, Birikim gibi dergilerde muhtelif makale, yazı, röportaj, haber ve çevirileri yayımlandı.

Roma'da bulunduğu dönemdeki köşe yazıları ise Yeni Şafak gazetesi (1995-1996) ve ntvmsnbc.com haber portalında okuyucuyla buluştu.

Filistinli ünlü şair Mahmud Derviş'in "Ölümü Seviyorlar Benim" (Armoni, İstanbul 1988), Necip Mahfuz'un "Başkan'ın Öldürüldüğü Gün" (Ağaç Yayıncılık, İstanbul 1992), Salih El Kallab'ın "Tehcirden İntifadaya: Ebu Cihad'ın Öyküsü" (Belge, İstanbul 2007) adlı çalışmaları Lütfullah Göktaş tarafından Türkçeye çevrilmiş eserlerden bazıları.

Göktaş, ayrıca İtalya Devlet Nişanı'nın da sahibidir.

 

Çevirileri:

 

Ölümü Seviyorlar Benim (Mahmud Derviş'ten, 1988), Başkan'ın Öldürüldüğü Gün (Necib Mahfuz'dan, 1992), Tehcirden İntifadaya: Ebu Cihad'ın Öyküsü (Salih El-Kallab'dan, 2007), Biz Kaybettik Aşk da Kazanmadı (Mahmud Derviş'ten, İstanbul 2008).

 

KAYNAKÇA: Yeni Danışman Lütfullah Göktaş (byturco.com, 5 Şubat 2011), Vatikan'dan Erdoğan'ın basın danışmanlığına (haber.sol.org.tr, 07 Şubat 2011), Lütfullah Göktaş: Cumhurbaşkanı Basın Başdanışmanı olarak aynı gün aradım (Hürriyet Haber, 04 Ekim 2015), Başbakanın yeni basın danışmanı, Lütfullah Göktaş kim? (denizaslim.blogcu.com, erişim 19.10.2016), Erdoğan'ın tercümanlığını Lütfullah Göktaş yaptı (ensonhaber.com, Haber Merkezi, 05.02.2018), Lütfullah Göktaş, Vatikan Büyükelçiğine atandı! (haberturk.com,13.09.2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör