Fuat Arna

Yönetici, Hukukçu, Gazeteci, Siyasetçi, Yazar

Doğum
Ölüm
22 Ekim, 1962
Eğitim
Anka­ra Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Hukukçu, yönetici, siyaset adamı, gazeteci-yazar (D. 1909, İstanbul – Ö. 22 Ekim 1962, Ankara). Büyük Çerkes Sürgününde Anadolu’ya göç eden bir Adige ailesinden ve Türk Ordusunda kurmay subay olan Abbas Bey’in oğludur. Bursa Askeri Lisesini bitirerek (1928) Harp Okuluna girdi. Bir Bakanlar Kurulu kararıyla, “Türk kökenli olmadığı” gerekçesi ile Harp Okulundan çıkarıldı. Daha sonra Anka­ra Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirerek bir süre avukatlık yaptı. Arkasından İçişleri Bakanlığında devlet hizmetine girdi ve çeşitli ilçelerde kaymakamlık yaptı.

Fuat Arna, 1946 seçimleri sırasında, Akçakoca kaymakamı iken, Bolu Valisinin CHP’li adaylarla yaptığı gizli işbirliğini kamuoyuna açıklayıp kaymakamlıktan istifa ederek Demokrat Parti (DP) saflarında politikaya girdi. Parti müfettişi olarak DP’nin örgütlenmesine katkıda bulundu. Daha sonra fikir ayrılığı nedeniyle DP’den ayrılarak; Fevzi Çakmak, Yusuf Hikmet Bayur, Kenan Öner, Osman Bölükbaşı ve Yusuf Kemal Tengirşenk ile birlikte Millet Partisi (MP, 2948-53)’nin kurucuları arasında (20.7.1948) yer aldı. 1949’da Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile Muhalefet Partisi lideri Celâl Bayar’a suikast düzenleyeceği ihbarı üzerine tutuklandı, sonra serbest bırakıldı.

 Fuat Arna, daha sonra MP’nin genel sekreterliğini (1952) ve başkan vekilliğini yaptı. Döneminin etkin politikacılarından biri olarak muhalefetini çeşitli gazetelerdeki yazılarıyla sürdürdü. İzinsiz Marifet dergisi ile Millet (1954) gazetesini çıkardı. Millet gazetesindeki bir yazısı nedeniyle sekiz ay hapis yattı. MP mahkeme kararı ile kapatıldıktan (1953) sonra, bu partinin yerine kurulan Cumhuriyetçi Köy­lü Millet Partisi (CKMP)’nin kurucuları arasında yer aldı. 27 Mayıs 1960 İhtilâli sürecinde oluşturulan Kurucu Meclise üye seçildi. 1961 genel seçimlerinde CKMP listesinden İstanbul Milletvekili seçildi ve bu görevdeyken 22 Ekim 1962 günü Ankara öldü.

KAYNAK: Türkiye Ansiklopedisi 3 (1974). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör