Abdülkadir Aksu

Banka Yönetim Kurulu Üyesi, İçişleri Bakanı, Milletvekili, Yönetici, Devlet Adamı, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi
Diğer İsimler
Abdulkadir Aksu

Siyaset ve devlet adamı, milletvekili, İçişleri eski Bakanlarından, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı. Meclis kayıtlarında ön adı Abdulkadir olarak da geçer.

Abdülkadir Aksu, 1944 yılında büyük bir ailenin Mardin Kapı semtinde, avlusu olan, 10 odalı ve su tulumbalı geniş bir "Diyarbakır Evi"nde dünyaya geldi. Diyarbakır Sur içinde hala bu evler mevcuttur. Ancak ailesinin köklü geçmişinden dolayı köy yerinde de evleri vardı.

İlköğretimini Diyarbakır Cumhuriyet İlkokulu’nda, orta öğrenimini Ziya Gökalp Lisesi’nde tamamladı. Ortaokul ve lise öğrenimini gördüğü dönemlerde; çok partili Türkiye demokrasisi ne yazık ki bir askeri darbeyle sekteye uğramıştı. 27 Mayıs 1960'ta Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk askerî darbe olarak gerçekleşen bu olay, darbelerle anılan bir ülkenin geleceğini de o gün belirlemişti. Türkiye’nin siyasi tarihinde önemli bir yere sahip olan Mülkiyeyi 1962 yılında kazandığında hayatında yeni bir pencere açmanın heyecanını yaşamıştı. 

O yıllarda üniversite sınavlarına hangi fakültede okumak isteniyorsa onun sınavına başvuru yapılıyordu. Abdülkadir Aksu ilk olarak Erzurum ve İzmir Ziraat Fakültelerine elinde bir sürü resmi evrakla başvurdu. Girdiği her iki sınavı da kazanmıştı. Yine aynı yıl İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Ancak Mülkiyeyi kazanınca Tıp Fakültesi ve Ziraat Fakülteleri yerine kaydını, hayat yolunu tamamen ‘Siyaset’ alanında belirleyen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne yaptı.

Abdülkadir Aksu, 1962 sonbaharında Ankara’nın serin bir sabahında yepyeni bir hayata merhaba dedi. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden bugün siyasal hayatımızda sağın ve solun çok önemli siyasi isimleri ile birlikte mezun olmuştu. 68 kuşağı rüzgârı tüm dünyada olduğu gibi o günlerde Mülkiye’de de sert ve etkileyici bir biçimde esiyordu. Aksu, Türkiye tarihinde önemli bir yere sahip olan bu kuşağın sol değil muhafazakâr kanadında yer aldı.   

Abdülkadir Aksu, Mülkiye'den mezun olur olmaz, kendi doğduğu topraklara geri dönmüştü. Maiyet memuru (Kaymakam Stajyeri) olarak göreve başlayıp ardından staj dönemi içinde Ergani Kaymakam Refikliği, Bismil İlçesi Sinan Bucak Müdürlüğü, Genç, Akçadağ ve Doğanşehir gibi ilçelerde Kaymakam vekilliği yaptı. 1970 yılında 50’nci Dönem Kaymakamlık Kursu’nu bitiren Abdülkadir Aksu, Kınık Kaymakamlığı’na atandı.

1971–1972 yılları arasında yedek subay olarak askerlik görevini Erzurum Aşkale Zrh. Tug. Tnk. Tb.’da yapan Abdülkadir Aksu, daha sonra vatani görevini müteakip sırasıyla, 1973–1976 yılları arasında Yozgat Sarıkaya Kaymakamlığı, 1 Eylül 1976–9 Ekim 1977 tarihleri arasında Malatya Emniyet Müdürlüğü, 9 Ekim 1977–30 Ocak 1978 tarihleri arasında 4 aylık Kahramanmaraş Vali Vekilliği ve 1980 Eylül ayına kadar Merkez Emniyet Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Abdülkadir Aksu, 29 Ağustos 1980 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Rize Valiliğine atanarak 12 Eylül 1980-25 Ekim 1980 tarihleri arasında Rize Valisi ve Rize Belediye Başkanlığı görevini kısa bir dönem için yürüttü. 29 Ekim 1980 - 06 Şubat 1984 arasında İçişleri Bakanlığı Merkez Teşkilatı Merkez Valisi, 9 Şubat 1984–18 Eylül 1987 tarihleri arasında Gaziantep Valiliği yapan ve 1985 yılında "Yılın Bürokratı" seçilen Aksu, bugüne kadar onlarca  “Yılın Siyaset Adamlığı” ödüllerini almış müstesna bir kişidir.

29 Kasım 1987 tarihinde Anavatan Partisi’nden 18’nci Dönem Diyarbakır Milletvekili seçildi, Aralık 1987 tarihinde de Anavatan Partisi Türkiye Büyük Millet Meclisi Grup Başkan Vekili oldu.

31 Mart 1989 tarihinde 46. Cumhuriyet Hükümetinde İçişleri Bakanlığına atand. Bu görevini 47. Cumhuriyet Hükümetinde de 23 Haziran 1991 tarihinde kurulan 48.Cumhuriyet Hükümetine kadar sürdürdü. 24 Aralık 1995 tarihinde gerçekleşen Milletvekilliği Genel seçimlerinde tekrar Anavatan Partisi’nden Diyarbakır Milletvekili olarak Parlamentoya girdikten kısa bir süre sonra Anavatan Partisi Grup Başkan Vekilliğine seçilmiş, 53. Cumhuriyet Hükümetinde GAP’tan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine atanmıştır.

Abdülkadir Aksu için siyasete  “güven”  olmazsa olamaz en önemli koşuldur. Bunu siyasete ilk davet edildiği günlerde arkadaşlığı mülkiye yıllarına dayalı Hasan Celal Güzel’e de söyler ve Demirel üzerinden gelen “siyasete davet” teklifini nazikçe reddeder. Aksu güvenmediği kişilerle siyaset yapmadığını daha sonraları da göstermiştir.

Ancak güven duyduğu bir siyasetçi onu çağırdığında hiç tereddüt etmeden istifa edip Ankara’da soluk almıştı hemen. Güven duyduğu bu kişi Turgut Özal’dan başkası değildi.  Özal’ın yanında siyasete girdi ve hala aynı aşk ve şevkle siyaset etmeye devam etmektedir.  

Abdülkadir Aksu denince, “Dört Eğilim Siyaseti” akla gelir. Bilindiği gibi Turgut Özal’ın, ANAP’ı kurarken ortaya attığı bir kavramdır “Dört Eğilim Siyaseti”. Sözü geçen eğilimler demokratik sol, liberal, milliyetçi sağ ve muhafazakârlıktır, bir başka deyişle 12 Eylül 1980 darbesi öncesi en büyük partiler olan CHP, AP, MHP ve MSP’nin temsil ettikleri görüşleri bir araya getirme çabasıdır. Bir başka ifadeyle bu siyaset tarzlarını Türkiye lehine ilerici ve gelişimci bir siyaset manivelasına dönüştürme projesinin adı Özal döneminde “Dört Eğilim Siyaseti” idi. Özal’ın ANAP’ı, bu dört eğilimi aynı şemsiye altında birleştirme iddiasıyla kurulmuştu. Ancak bu siyaset tarzı, Özal dönemi hariç Türkiye gündeminde başarılı olamamıştır. Özal’ın dört eğilimi birleştiren siyasi görüşlerin çoğunu olmasa da liberal (demokrat) ve muhafazakâr eğilimleri devlet ve siyaset adamlığı kimliğinde her zaman en iyi harmanlayan kişinin Abdülkadir Aksu olduğu kuşkusuzdur. 

Abdülkadir Aksu’yu siyasi görüş olarak bir yerlere koymaya çalışanlar hep buna dikkat çekmişlerdir. Ancak hiçbir zaman O’nu tek renkli bir siyasi görüşe mahkûm edememişlerdir.  Bu yüzdendir ki Abdülkadir Aksu, bir siyasi ‘mozaik’ gibi ya da daha güzel bir ifadeyle söylemek gerekirse adeta bir ‘ebru’ gibi geleneksel yapı ile moderniteyi yaşamında iyi harmanlamıştır. Geleneğe olan bağlılığı, değişimci ve çağdaş olmasının önüne hiç geçmemiştir. Çağdaşlığı da O’nu geçmişinin kutsal değerler dünyasından hiç ayırmamıştır.

16 Ağustos 1996 tarihinde Refah Partisi'ne (RP) katılan Aksu, bu partide Genel İdare Kurulu üyesi ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunuyordu. Aksu, RP’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasından sonra Fazilet Partisinde (FP) siyasetine devam etti. 

Abdülkadir Aksu, siyasete yine kendisine çok güvendiği dönemin yasaklı siyasetçisi Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte yeni bir heyecanla ve yeni hayallerle girdi. Fazilet Partisi’nin kapatılmasının ardından yeni kurulan AK Parti’nin ilk kurucularından birisi oldu.  Ak Parti’de Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttükten sonra 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerde İstanbul 3. Bölgeden milletvekili seçildi. 58. Abdullah Gül Başbakanlığında kurulan hükümet ile 59. Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlığında kurulan hükümet döneminde İç İşleri Bakanlığı, ardından AK Parti, Siyasi ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Evli olup, iki çocuğu ve dört torunu vardır. 

Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı

 

27 Mayıs 2019 günü iki kamu bankasının genel kurullarında üst yönetimde değişiklikler gerçekleşti. İçişleri Eski Bakanı Abdülkadir Aksu Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi - Ünlü Devlet Adamları (c. 1, 2013), Kendisinden alınan bilgiler (Ocak 2013) - Diyarbakır Ansiklopedisi (5 cilt, 2013), Halkbank ve Vakıfbank'ta üst düzey atamalar (kocaelibakis.com, 27 Mayıs 2019).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör