Feyzi Kalfagil

Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
09 Şubat, 1996
-
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Hukukçu, siyaset adamı (D. 1910, Diyarbakır – Ö. 9 Şubat 1996). Babasının adı Salih Efendi, annesinin adı Sıdıka Hanımdır. İlk, orta ve öğrenimini Diyarbakır’da yaptıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Bir süre, İstanbul Yenikapı Haygonaşyan İlkokulu’nda Türkçe öğretmenliği yaptı. Daha sonra Mersin Mahkemeleri’nde hâkim adayı, Pazarcık’ta sorgu hâkimliği, Elazığ’da  Müddeî-i Umûmi (Savcı) yardımcılığı, Elazığ Sulh Mahkemesi hâkimliği, Siirt Cumhuriyet Savcılığı, Diyarbakır Toprak Mahsulleri (TMO) Müşavir Avukatlığı ve serbest avukatlık yaparak çalıştı.

Diyarbakırlı Kalfagil, Elazığ’da genç bir savcı yardımcısı iken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’ne girdi, milletvekili oldu ve partinin Şark Müfettişliğine atandı. Kalfagil çok partili dönemi önceleyen günlerde hazırladığı bir raporda; “Şarkta jandarmalar köylülere tabiî ahvalde hayvanlara reva görülen muameleyi uyguluyor, onlara yük taşıtıyor, bazen de sırtlarına binerek kendilerini taşıtıyorlar” ifadelerini kullandığını anlatmıştı. Böylece, CHP Merkezine ilk kez insanı konu alan bir rapor sunuluyordu.

Kalfagil, TBMM VII. Dönemde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) listesinden Erzincan Milletvekili seçildi. VIII. ve XIII. (II, 22 Ekim 1965 - 12 Ekim1969) dönemlerde de yine CHP listesinden seçimlere girerek Diyarbakır Milletvekili seçildi. 1996'da vefat etti. Evli ve 4 çocuk babasıydı.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör