Nurettin Soyer

Albay, Başsavcı, Asker, Hukukçu

Ölüm
-
-

Asker, Albay, Hukukçu, Başsavcı, 12 Eylül 1980 Dönemi Sıkıyönetim Başsavcısı. Seferhisar Belediye Başkanı ve CHP İzmir Büyükşehir belediye başkan adayı Tunç Soyer’in babasıdır. Yeterli özgeçmiş bilgisine ulaşılamamıştır.

Nurettin Soyer'in adı oğlu Tunç Soyer’in adaylığı üzerine yeniden gündeme gelmiş, 12 Eylül 1980 darbesinde Ankara Sıkıyönetim başsavcısı olduğu belirtilerek; Soyer’in görevi sırasında ülkücülere ağır işkenceler yaptığı iddia edilmiş ve bu iddialar çok konuşulmuştur.

Medyada yer alan bilgilere göre; MHP'nin kurucu Genel Başkan'ı Alparslan Türkeş'in 1981 yılında mahkemeye girdiği anda salondaki ülkücüler tek bir ağızdan Nurettin Soyer'e tepki için İstiklal Marşı okumuştu. Nurettin Soyer'in açtığı bu dava dolayısıyla Türkeş yaklaşık beş sene hapis yatmıştı. Nurettin Soyer'in MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında 5 idam ve 9 müebbet verilmiş, 221 ülkücü de 36 yıl ile 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. Soyer'in bu davasında Alparslan Türkeş, "Cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün yöneticisi" olmaktan ötürü 11 yıl hapis cezası almıştı.

 

Tunç Soyer – Nurettin Soyer

 

Tunç Soyer ise; babasıyla ilgili medyada yer alan görüşler ve iddialar üzerine şu açıklamayı yapmıştır:

" 12 Eylül dönemi tabi ki çok acılı bir dönem. Tamamen dış güçlerin içinde olduğu bir dönem, darbeye o dönem hepimiz karşı çıktık. Dolayısıyla darbeyle ilgili bir şeyi tartışmanın bir manası yok, yanlıştı. Ama kardeş kanı dökülüyordu, insanlar birbirini boğazlıyordu, öldürüyordu. Çok vahşi, üzücü bir dönemdi. Ama bu dönem üzerinden bugüne dair bir şey çıkarmaya çalışmak hiç doğru değil. Bu çok yanlış, eski yaraları kaşımanın hiç bir faydası yok. Bugün yepyeni bir Türkiye, yepyeni bir kent için uğraşmak gerekiyor. Bunları geride bırakmak lazım."

 

KAYNAKÇA: Tunç Soyer: Eski yaraları kaşımanın faydası yok (karar.com, 29.01.2019) Tunç Soyer'in babası Nurettin Soyer kimdir? Ülkücüleri idama götüren savcı yeniden gündemde (karar.com, 29.01.2019), Orhangazi Ertekin / Savcı Nurettin Soyer'in hukuk mücadelesi: Gülenciliğin kontrgerillaya terfisinin önlenemeyen yükselişi (gazeteduvar.com.tr, 31.01.2019).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör