Nimet Baş (Çubukçu)

Milli Eğitim Bakanı, Milletvekili, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
02 Mart, 1965
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç
Diğer İsimler
Nimet Çubukçu

Hukukçu ve siyasetçi, milletvekili, Devlet ve Milli Eğitim Bakanlarından. 2 Mart 1965 tarihinde Karaman’ın Ayrancı ilçesinde, on çocuklu bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Babasının adı Ferit Bey, annesinin adı Emine Hanımdır. Ereğli (Konya) Cumhuriyet Lisesinin ardından girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi (1988). Avukatlık stajını tamamlayarak 1990 yılından itibaren serbest avukat olarak çalışmaya başladı. İstanbul Barosu Çocuk Hakları Komisyonu ile Çocuk Mahkemelerinde avukatlık yaptı, İstanbul Barosu Sosyal Haklar Komisyonunda çalıştı. Aynı baroya bağlı olarak hizmet yürüterek, baronun İnsan Hakları Komisyonunda görev aldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyelerinden olan Nimet Çubukçu, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerinde İstanbul milletvekili seçilerek TBMM ile 2 Haziran 2005 tarihinden itibaren 59. Hükümette Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı yaptı, 60. Hükümetteki değişiklikten sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın Milli Eğitim Bakanı oldu. Her iki bakanlığı dahil, toplam altı yıl bakanlık yaparak Cumhuriyet tarihinin en uzun süre görev yapan kadın bakanı oldu. Çubukçu, 2 Haziran 2005 tarihinde Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine atanmıştı. Ayrıca Avrupa Birliği (AB) Uyum Komisyonu üyeliğinde bulundu. TBMM 22. ve 23. dönemlerde İstanbul Milletvekili olan Çubukçu, 22. Dönemde Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu üyeliği de yaptı.

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan genel seçimlerinde yeniden AKP İstanbul milletvekilliğine seçildi. Türkiye Cumhuriyeti'nin 60. hükümetinde Devlet Bakanlığına getirilerek, uzun süre hükümetin tek kadın bakanı olarak görev yaptı. 3 Mayıs 2009 tarihinde Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’ndan 3 Mayıs 2009’da Millî Eğitim Bakanlığı’na atanmıştı.

Çubukçu, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimde AK Parti listesinden yeniden İstanbul milletvekili seçildi. Seçimlerden sonra Milli Eğitim Bakanlığı görevini Ömer Dinçer’e bıraktı. Ardından, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu başkanlığına getirildi.

Çağrı adında bir çocuk annesi olan Nimet (Baş) Çubukçu, üniversite yıllarında tanışıp evlendiği Birol Çubukçu ile sürdürdüğü evliliğini 15 Temmuz 2011 tarihinde sonlandırdı. Nimet Baş (Çubukçu), orta düzeyde Almanca biliyor.

KAYNAK: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Nimet Çubukçu neden boşandı? (Akşam, 17 Temmuz 2011), TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör