M. Mukadder Yakupoğlu

Çevirmen, Yazar

Doğum
01 Şubat, 1951
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç
Diğer İsimler
Mehmet Mukadder Yakupoğlu

Yazar ve çevirmen. 1 Şubat 1951, Giresun doğumlu. Tam adı Mehmet Mukadder Yakupoğlu’dur. Galatasaray Lisesi (1970) ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (1974) mezunu. Lise öğrenciliği yıllarında pozitif bilimler ile yabancı dillere olağanüstü ilgi duyuyordu. Ancak, 1968 olayları sırasında geçirdiği depresyondan sonra hayata bakışı değişti, felsefe ve psikanalizle ilgilenmeye başladı. Bunların yanında edebiyat, sosyoloji ve psikoloji alanındaki eserlerle ilgilendi. Bankacılık, yayıncılık ve danışmanlık gibi çeşitli işler yaptı. Çalışmalarını Ankara’da avukatlık yaparak sürdürdü.

Kendisini, her yazdığı tümceye önem veren, bu nedenle de çok yazmayan yazarlardan biri olarak değerlendiriyor. Yazılarının okuyucuları şaşırtması, onlara yeni düşünce alanları açması amacını güdüyor. Yazı, çeviri ve eleştirilerinin bir kısmı Doğu-Batı, Ütopya, Cumhuriyet Kitap ve Adam Sanat gibi çeşitli dergilerde yayımlandı. Henüz yayımlanmamış olan “İşte Edebiyat” adlı eserinde; insanın içinde gizlenen varlık ve bu varlığın dünyada bulunuşu sırasında ortaya çıkan unsurları anlatmış. Bu eserde, varlığın dünyadaki yolculuğunu bir üst varlığa ulaşma çabası olarak ele almış ve ahlakın bu çabada olumlu, şiddetin ise olumsuz bir işlev üstlendiğini ortaya koymayı amaçlamış. Dergilerde yayımlanmış olan “Orhan Pamuk ve Yapısalcılık”, “Bir Varoluş Sorununun Yansıması Olarak Edebiyat”, “Entelektüel Edebiyatın İflası : Enis Batur ve Acı Bilgi”, “Batı Düşüncesinin Temel İkilemi Olarak Aşk ve Cinsellik”, “Özne ve Söylem”, “Binlerce Yıllık Serüvenin Boşluğundan Duyulan Hoşnutsuzluk” gibi yazılarını da birer eser olarak düşünüyor. Felsefe ve edebiyat alanında yirmi bir çeviri eseri vardır.

ESERLERİ:

DENEME: Varoluşun Anlamı (1995), Ahlak ve Şiddet (1997), Varoluş Ahlak ve Ölüm (2001).

ÇEVİRİ: Felsefe Yazarlarından Seçilmiş Metinler (der. Armand Cuvillier’den, 1995), Mutlak (Abbe Pierre - Albert Jacquard’dan, 1995), Ölümcül Hastalık Umutsuzluk (Soeren Kierkegaard’dan, 1997), İç Deney - Nietzsche Üzerine (1998) - İmkansız (1999) - Erotizm İç Deney Lanetli Pay (G. Bataille’dan), Nietzsche ve Kısırdöngü (Pierre Klossowski’den, 1999), Bir Meçhulün Güncesi (Jean Cocteau’dan, 1999), Aşk Üzerine (Stendhal’dan, 2003), Ahlakın ve Dinin İki Kaynağı (Heri Bergson’dan, 2004), İnsanlaşma Sürecimde Dinin Oluşumu (Gorges Bataille’den, yay.haz. Yaşar Selçuk), Nietzsche ve Kısırdöngü: Baphomet (Pierre Klossowski’den).

KAYNAK: Varoluş Ahlak ve Ölüm (Virgül, Ocak 2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör