Kadir Gürler

Hadis Bilgini, İlahiyat Profesörü, Akademisyen, Araştırmacı, Yazar

Doğum
Eğitim
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi

Hadis araştırmacısı, araştırmacı yazar, akademisyen. 1969, Samsun’un Terme ilçesine bağlı Aşağı Söğütlü köyünde doğdu.  İlkokulu Samsun Kocatepe İlkokulu’nda okudu, 1987 yılında Terme İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdi.  1993 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1994 yılında Gazi Üniversitesi Çorum İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı’na araştırma görevlisi olarak girdi. Yüksek lisans öğrenimini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Hadis Anabilim Dalı’nda "Hadisler Açısından Bid'at" konulu teziyle tamamladı (1996).

1996 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Hadis Anabilim Dalı’nda doktora çalışmalarına başladı ve 2002 yılında "Ehl-i Hadisin Düşünce Yapısı" konulu teziyle doktor oldu. 17.12.2002 tarihinde Çorum İlahiyat Fakültesi’nin Hadis Anabilim Dalı’na Öğretim Üyesi (Yrd. Doç. Dr.) olarak atandı ve 20.01.2010’da da Doçent oldu. 04.03.2015 tarihinde Profesör olan Gürler, halen Çorum Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevine devam etmekte olup, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kadir Gürler, “Uluslararası Hacı Bektaş Veli Sempozyumu” gibi bilimsel toplantılara katılarak bildiriler sundu. Hitit Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Temel İslâm Bilimleri Bölümü’nde öğretim üyeliği görevini sürdüren Doç. Gürler’in makaleleri “Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi”, “Dinî Araştırmalar Dergisi”, “Din Bilimleri Akademik Araştırma Dergisi”, “Türkiye Günlüğü”, “İslâmî İlimler Dergisi”, “Türkiz: Siyaset ve Kültür Dergisi” gibi ulusal hakemli dergilerde yayımlandı.

 

ESERLERİ (Araştırma-İnceleme):

Ehl-i Hadisin Düşünce Yapısı: İlk Dönem Ehl-i Hadis Örneği (Bursa 2007), Türk Modernleşmesi Sürecinde İktidar ve Din (Ankara, 2010), Buhâri'nin Ba'du'n-Nâs Polemiği: Aynî'nin Ebû Hanife Savunusu (Çorum, 2015), Hadis ve Sünnet: Temel Kavramlar-Tarihçe (Ankara, 2018, Fatih Mehmet Yılmaz ile birlikte),  Hadis ve Sünnet Anlayışımız (Ankara, 2017).    

KAYNAKÇA: Ahmet Sezgin / Termeli Yazarlar ve Şairler Ansiklopedisi (Samsun, 2012), Prof. Dr. Kadir Gürler (web.hitit.edu.tr, 18.04.2018), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (12. Cilt, 2018).

 

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör