Talat Sakallı

Hadis Bilgini, Araştırmacı

Doğum
05 Ocak, 1959
Eğitim
Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Tefsir ve Hadis Bölümü
Burç

İslâm kültürü araştırmacısı, hadisbilimci. 5 Ocak 1959, Yalvaç / Isparta doğumlu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Tefsir ve Hadis Bölümünde (1983), doktorasını Ankara Üniversitesi Sos-yal Bilimler Enstitüsü Tefsir ve Hadis Bölümünde (1987) tamamladı. Süleyman Demirel Üniversitesinde İlâhiyat Fakültesi dekan yardımcılığı (1993-96), İlâhiyat Fakültesi Temel İslâm Bilimleri Bölümü başkanlığı (1994-97, 2001-), İlâhiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı başkanlığı; Erci-yes Üniversitesinde İlâhiyat Fakültesi Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği, SDÜ İlâhiyat Fakültelesi Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği (4 Dönem), SDÜ İlâhiyat Fakültesi senatörlüğü (1993-96), SDÜ İlâhiyat Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsünde kurul üyeliği, SDÜ İlâhiyat Fakültesi senatörlüğü, Profesörlüğe Yükseltilme ve Atama Jüri üyeliğinde bulundu. Çalışmalarını SDÜ İlâhiyat Fakültesi Temel İslâm Bilimleri Hadis Bölümünde profesör öğretim üyesi olarak sürdürdü. 

Yazıları Erciyes Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dergisi, Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, SDÜ İlâhiyat Fakültesi Dergisi, Diyanet, Türk Dünyası, Hakses, Diyanet Avrupa, Genç Ufuklar (Mevlâna Özel Sayısı) dergilerinde yayımlandı. TDV İslâm Ansiklopedisi ve Şamil İslâm Ansiklopedisi’nde bölüm ve ünite yazarlığı yaptı. Güncel dinî meseleler ve din eğitimi üzerine sempozyum ve toplantılarda görüşlerini açıkladı. Çok sayıda ulusal toplantıda sunulmuş ve tam metin olarak yayımlanan bildirileri vardır. Uluslararası toplantılarda da sunularak tam metin olarak yayımlanmış bildirileri vardır. 

ESERLERİ:

Rüya ve Hadis Rivayeti (1994), Aynî: Hayatı - Eserleri ve İlmi Şahsiyeti (1994), Hadis Tartışmaları (1996), Hadislerle İslâm’da Hoşgörü ve Kolaylık (1996).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör