Abdülhalim Memduh

Yazar, Şair

Doğum
Ölüm

Şair ve yazar (D. 1866, İstanbul - Ö. 1905, İngiltere). Ali Sezâ adını da kullandı. İstanbul Hukuk Fakültesinde bir süre öğrenim gördü. Muhit gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Mizah gazetesinde çıkan yazıları nedeniyle Trablus‘a sürgün edildi. Daha sonra Fransa‘ya kaçtı, bir süre de Tunus ve İngiltere‘de kaldı. İngiltere‘de öldü, vasiyeti üzerine Tunus‘ta gömüldü.

Şiirde Abdülhak Hamit çizgisini benimsemiş, Muallim Naci ve taraftarlarıyla mücadele etmiştir. Tarih-i Edebiyat-ı Osmaniye adlı eseri (1888), ilk Türk edebiyat tarihi sayıldı. Türk edebiyatından bir seçkiyi Antologie des Poêmes d‘Amour Turc (Türk Aşk Şiirleri Antolojisi) adıyla Edmond Fazy ile birlikte Fransızcaya çevirip yayımladı (1905).

HAKKINDA: Bursalı Mehmed Tahir / Osmanlı Müellifleri II (1972), Behçet Necatigil / Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü (18. bas. 1999), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), İbnülemin Mahmud Kemal İnal / Son Asır Türk Şairleri (c. 3, 2001), TBE Ansiklopedisi (2001).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör