Asri Çubukçu

Profesör, Araştırmacı Yazar, İslam Tarihçisi, Tarihçi

Doğum
Ölüm
21 Mayıs, 2019
Eğitim
Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi

İslâm Tarihçisi, Akademisyen, Profesör, Yazar (D. 1939, Bayburt - Ö. 21 Mayıs 2019, Erzurum). Bayburt Kurtuluş İlkokulu (1951), Bayburt Ortaokulu (1954), Erzurum Lisesi (1957), Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi (1963) mezunu. Bir süre Yozgat İmam Hatip Okulunda öğretmenlik yaptıktan sonra, 1972’de Erzurum Yüksek İslâm Enstitüsüne okutman olarak atandı.

MEB tarafından eğitim amacıyla iki yıllığına Bağdat’a gönderildi (1967-68). Doktorasını “Tarsûsî Hayatı-Şahsiyeti-Eserleri” çalışması ile 1977’de aynı yerde tamamladı. 1983’te “Memluklar Zamanında Mısır ve Suriye’de İlim Hayatı” çalışması ile doçent, 1993’te profesör oldu. Atatürk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi İslâm Sanatları ve Tarihi Bölümü İslâm Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Prof. Dr. Asri Çubukçu, 2014 yılında Bayburt Üniversitesi’ne bine yakın kitabını bağışlamıştı. Bayburt Üniversitesi de İlahiyat Fakültesi Kütüphanesine Prof. Asri Çubukçu ismini vermişti. Çubukçu ayrıca, 2016 yılında BEKDER tarafından onur ödülüne layık görülmüştü.

 

Vefatı:

 

Uzun yıllar görev yaptığı Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden emekli olduktan sonra Erzurum’da hayatını sürdüren, öğrencileri arasında arasında "Asri Baba" olarak anılan Prof. Dr. Çubukçu, 21.05.2019 günü saat 17:00'de aniden fenalaşarak kaldırıldığı Erzurum Yakutiye Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde vefat etti.

Prof. Çubukçu’nun cenazesi Bayburt’a götürülerek,  22 Mayıs 2019 günü ikindi namazına müteakip Yakutiye Cami’de kılınan cenaze namazının ardından Asri Mezarlığa defnedildi.

 

 

ESERLERİ:

 

Tarsusi / Hayatı - Şahsiyeti – Eserleri, Memlukler Zamanında Mısır ve Suriye’de İlim Hayatı, İslâm Devletlerinde Devlet Teşkilatı ve İlmi Faaliyetler, Vefeyâtü’l-a’yân min Mezhebi Ebî Hanifeti’n-Nu’mân, İslâm Devletlerinde Şurta (polis) Teşkilâtı, Ekmelüddîn Bâbertî Hayatı ve Eserleri, Dımaşk Hanefî Kâdî’l-kudâtları, İslâm Tarihi Ders Notları (İlk Müslüman Türk Devletleri).

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), Prof. Asri Çubukçu’yu kaybettik - Bayburt, çok kıymetli bir evladını daha yitirdi. İlahiyat profesörü Asri Çubukçu (80) bugün hayata gözlerini yumdu (bayburtpostasi.com.tr 21 Mayıs 2019 Salı), İslam Tarihçisi Prof. Dr. Asri Çubukçu vefat etti (yeniakit.com.tr, 22 Mayıs 2019).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör