Volkan Bozkır

Bakan, Milletvekili, Diplomat, Devlet Adamı, Bürokrat, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
22 Kasım, 1950
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Hukukçu, bürokrat, diplomat, büyükelçi, siyaset ve devlet adamı, milletvekili, Avrupa Birliği Bakanlarından. 22 Kasım 1950'de Ankara'da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi Dışişleri Bakanlığı’nda 38 yıl 6 ay süreyle görev yaparak; Yurtdışında: Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu; Bağdat Büyükelçiliği Başkâtibi; OECD Daimi Temsilciliği Müsteşarı; New York Başkonsolosu; Bükreş Büyükelçisi; AB nezdinde TC Daimi Temsilcisi olarak görev yaptı. Yurtiçinde: Dışişleri Bakanlığı’nın çeşitli kademeleri yanında, Merhum Başbakan Sayın Turgut Özal’ın Dışişleri Danışmanı; Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve 9.Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’in Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı; AB Genel Sekreter Yardımcısı; Dışişleri Bakanlığı AB den sorumlu Müsteşar Yardımcısı; AB Genel Sekreteri oldu.

Volkan Bozkır, 24., 25. ve 26. Dönemlerde AK Parti'den İstanbul Milletvekili olarak seçilen Bozkır, Dışişleri Komisyonu Başkanlığı, Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı ve Türk-Rus Toplumsal Forumu Eş-Başkanlığı ve 62. Hükümette Avrupa Birliği Bakanlığı görevlerinde bulundu. 24. Dönemde TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanlığına seçildi. 24 Kasım 2015 tarihinden itibaren Ahmet Davutoğlu Başbakanlığında kurulan 64. Hükümette Avrupa Birliği Bakanı olarak yer aldı. Romanya Ulusal Liyakat Madalyası ve “Şövalye” düzeyinde “İtalya Liyakat Nişanı” hamilidir. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Bozkır, evli ve 2 çocuk babasıdır.

KAYNAKÇA: Başbakan Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı (haber7.com, 24.11.2015), TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), 26. Dönem Milletvekilleri – İstanbul 2. Bölge (akparti.org.tr, 27.05.2016).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör