Asım Haliloğlu

Yazar, Şair

Ölüm
27 Ekim, 1980
Eğitim
İstanbul Hukuk Fakültesi

Şair ve yazar (D. 1923, Kireççiler köyü / İskeçe / Yunanistan – Ö. 27 Ekim 1980, İskeçe / Yunanistan). İlkokulu Kireççiler köyünde, ortaokulu Edirne ve Sivas’ta, liseyi İstanbul Haydarpaşa Lise­sini bitirdi. İstanbul Hukuk Fakültesi (1953) mezunu. Türkiye’de öğrenimini tamamladıktan sonra Batı Trak­ya’ya dönüp Gümülcine ve İskeçe’de öğret­menlik yaptı. İskeçe Türk Birliği Başkanlığı görevinde bulundu.

Değişik alanlarda toplumuna ön­derlik etti. Gümülcine’de Hasan Hatipoğlu ile Akın (1957) gazetesini çıkardı ve ölümüne kadar bu gazetenin başyazarlığını yaptı. Batı Trakya gerçeğini ve dramını şiirlerinde dile getirdi. Çocuklara yönelik çok sayıda manzum masal ve hikâyesi bulunan şair, Batı Trakya Türkleri Çocuk Edebiyatının kurucusu sayıldı. Şiirleri dışında folklor derlemeleri, hikâyeleri ve dilbilim çalışmaları bulunmaktadır.

ESERLERİ:

HİKÂYE: Çocuklara Manzum Masallar-Hikâyeler.

DİLBİLGİSİ: Türkler İçin Yunanca (1965).

SÖZLÜK: Türkçe-Yunanca Sözlük.

HAKKINDA: TDE Ansiklopedisi (c. 9, 1976), Feyyaz Sağlam / Batı Trak­ya / Yunanistan ‘da Çağdaş Türk Edebiyatı Antolo­jisi (1990) - Yunanistan’da (Batı Trakya’da) Çağdaş Türk Şiiri Antolojisi (1990), TDOE - TDE Ansiklopedisi 4 (2004).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör