Veysel Gültaş

Hukukçu, Yazar, Şair

Doğum
17 Ocak, 1949
Burç

 Hukukçu, şair ve yazar. 17 Ocak, 1949, Tatvan / Bitlis doğumlu. Aslen Malatyalıdır. İlk ve ortaöğrenimini Malatya’nın Akçadağ, Darende, Doğanşehir ilçelerinde yaptı. Lise öğrenimini Malatya, Kırklareli ve Ankara’da okuyarak tamamladı. İki yıl öğrenimine ara verdi. Hukuk öğrenimini değişik kuruluşlarda çalışarak sürdürdü. 1976 yılında Ankara Barosunda avukatlık stajını tamamladı. Askerlik dönüşü Ankara’da hakim adayı olarak göreve başladı. Daha sonra Gürpınar (Van), Ulubey (Ordu) ilçelerinde Cumhuriyet Savcılığı; Boğazlıyan (Yozgat), Alaşehir (Manisa) ilçelerinde hakimlik görevlerinde bulundu. 1996 yılından itibaren Karşıyaka (İzmir) Ağır Ceza Hakimi olarak görev yaptı. 2004 yılında emekliye ayrılarak, yine İzmir Karşıyaka’da avukatlık yaparak çalışmalarını sürdürdü.

İlk şiiri “Analar”, Yapıt dergisinde yer almıştı (1976). Sonraki yıllarda şiirleri Çağrı, İz, Çalı, Ağın Düşün Sanat, Çağdaş Türk Dili, Berfin Bahar, Gediz, Turnalar, Agora, Dize dergilerinde; deneme ve makaleleri Milliyet Sanat dergisi (1979-85) ile Cumhuriyet gazetesinde (1994-2001) yayımlandı. Sen adlı şiiri İzmir Devlet Opera Sanatçısı Yunus Kırılmış tarafından bestelendi. Şiirlerine XXI. Salihli Şiir İkindilerinde “Dionysos Şiir Ödülü” (H. Karakuş, H. Yurttaş ve A. Necdet ile) verildi. Siyanür adlı şiiri ile de Ekim 2002’de Bartın 5. Kitap Fuarı-Hasan Bayrı Şiir Ödülünde mansiyon aldı. Edebiyatçılar Derneği ve Dil Derneği üyesidir.

Veysel Gültaş; hukuk yapıtları, şiir dizeleri ve deneme yazılarıyla güzellikleri sevgilerken, çirkinlikleri de sergileyip sövgülemekten geri durmuyor. Onun yüreği, Hakkari’nin Tirişin Yaylası’nda bir kaya resmi, ora yörüklerinin el emeği, göz nuru, kilimlerinde Anadolu motifidir. Belki de yalnızca, Tirişin’in üçbin metre yükseltisinde açan bir yayla çiçeği...” (Şadan Gökovalı)

Gültaş’ın şiirlerinde yalın, çarpıcı, bıçak keskinliğinde bir ses hüküm sürer. Beslendiği kaynaklarla özdeş bir davranış biçiminden yansıyan bir sestir bu. Çığlık çığlığa sarsmayı hedefler. Şiirleri gerekliliği oranında anlamlı sıyrıklar bırakır ve bizi insanlığın genel serüvenine özgü derin yara izlerine götürür.” (Ahmet Günbaş)

ESERLERİ:

ŞİİR: Geceye Anlat Sevdanı (1993), 

Usulca Söylenen (1994), 

Hüznün Adresi Yok (1997), 

Mührü Bozulmamış Sevdalar (1999).

DENEME: Yazının Belleği (2002).

ANTOLOJİ: Kadı Burhaneddin’den Günümüze Hukukçu Şairler Antolojisi (2003).

HUKUK: Trafik Cezalarına Cezai Sorumluluk (2000), 

Uygulamada Ağır Ceza Davaları (2002),  

Uygulamada Kasten Adam Öldürme Suçları (2003), 

Uygulamada Genel Adap ve Ahlak Düzenine Karşı İşlenen Suçlar (ortak çalışma, 2003).

KAYNAKÇA: Mehdi Halıcı / Hüznün Adresi Yok (Ağın dergisi, Eylül-Ekim 1999), Zeki Büyüktanır / Ozan Ruhlu Bir Yargıç (Çalı dergisi, Kasım 1999), Prof.Dr. Şadan Gökovalı / Söz Kalır... (Çalı dergisi, Ocak 2000), Mehmet Beşeri / Mührü Bozulmamış Sevdalar (Cumhuriyet Kitap, 15.6.2000), Ahmet Günbaş / “Mührü Bozulmamış Sevdalar”la Yaşamak (Çalı dergisi, Eylül 2000), TBE Ansiklopedisi (2001), İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) – Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007),  Veysel Gültaş / Kadı Burhaneddin’den Günümüze Hukukçu Şairler Antolojisi (2003).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör