Şükrü Erim

İlahiyatçı, Araştırmacı, Yazar

Doğum
Ölüm
14 Şubat, 2017
Eğitim
Diyarbakır İmam hatip Lisesi

İlahiyatçı, araştırmacı-yazar (D. 1933, Diyarbakır - Ö. 14 Şubat 2017, Mersin). Aslen Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Kavar köyünden olup, babası 1900’lü yılların başlarında Diyarbakır’a yerleşmiştir. Şükrü Erim, ilkokulu bitirdikten sonra Diyarbakır İmam hatip Lisesi'nden mezun oldu. Resmi öğreniminin yanı sıra çeşitli medreselerde eğitim görüp, yörenin İslami ilimlerde tanınmış hocaları olan Bitlis Hizanlı Molla Sait Tanır, Diyarbakır Karaz köyünde (Kocaköy, şimdi ilçe) Molla İsmetullah, Bitlis Hizanlı Molla Salih İlhan, Bitlis'in Ohim köyünden Molla Halit, Diyarbakırlı Molla Abdulsamed ve Molla Zeki, Diyarbakır Hazro ilçesinden Molla Seyda Hacı Fettah, Siirtli Molla Sait Cimzaklı ve daha başka hocalardan da dersler almıştır. Medrese usulü ile sıra kitaplarını bitiren Şükrü Erim, icazetini Molla Salih İlhan Hoca'sından almıştır.

Şükrü Erim Hoca, ilk görev yeri olarak Diyarbakır’da kendi mahallesi olan İçkale’deki Hz. Süleyman Camii imam hatipliğine başladı. Burada imam hatiplik görevini yaparken pek çok talebe okuttu. Bu camide üç sene devam eden hizmetinin ardından Diyarbakır Müftü Yardımcılığı görevine tayin edildi.

Altı sene Diyarbakır Müftü muavinliği yapan Şükrü Erim, 1972 yılında Mersin’in Mut ilçesine Müftü olarak atandı. Buradan kendi isteğiyle Mersin Merkez vaizliği görevine geçti. Dokuz sene Mersin’de görev yaptıktan sonra Adana Merkez vaizliğine atanmış ve altı sene de Adana görev yaptıktan sonra tekrar Mersin Merkez vaizliğine tayin edilmiştir.

Şükrü Erim Hoca, emekli oluncaya kadar Mersin’de görev yapmış olup, pek çok kez  Avrupa’nın çeşitli ülkelerine  ve Kutsal Topraklara (Kafile Başkanı ve tercüman olarak)  gitmiştir.

Şükrü Erim 14 Ekim 2017 günü Mersin'de vefat etti, Mersin Şehir Mezarlığında toprağa verildi. Şükrü Hoca'nın on civarında basılı kitabının yanı sıra henüz basılmamış eserleri de mevcuttur.

ESERLERİ:

Hac ve İrşad (1997), Cihana İnen Nur Hz. Muhammet’in Hayatı, Hac ve Umre Duaları, İsra ve Miraç Mucizesi, Mugayebat-i Hamse (2007), En Büyük Günahlar Olan Sabulmubikat, Riba ve Faiz, İfrat ve Tefrit  (2012), Tövbe ve İstigfar (2011), Çocuk Yetiştirmenin Adabı (2009), İçki ve Kumar (2012), İskat ve Devir, Kutlu Doğum Haftası ve Mevlüd Kandili, Çocuk Yetiştirme Adabı ve Ölen Çocukların Durumu, İsra ve Mirac.

KAYNAK: Oğullarından alınan bilgiler (Mart 2013), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) - Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2017), Oğlu Mehmet Erim'den bilgi teyidi (19 Şubat 2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör