Cevat Akşit

Vaiz, İlahiyatçı, Din Bilgini, Akademisyen

Doğum
Eğitim
İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü (Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi), İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Diğer İsimler
Mustafa Cevat Akşit. M. Cevat Akşit.

İlahiyatçı, din bilgini, akademisyen, vaiz. Tam adı Mustafa Cevat Akşit’tir. 1938’de Denizli’nin Yatağan ilçesinde doğdu. Babası Şakir Ali Efendi adlı bir zat idi, onu dört yaşında iken kaybetti. Annesi Havva Hanım tarafından yetiştirildi. İlkokulu bitirdikten sonra iki yıl amcası Zühtü Akşit’ten Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri aldı.1952’de Isparta İmam-Hatip Okulu’na girdi.1956’da İstanbul İmam-Hatip Okulu’na nakil oldu.1958’de buradan mezun oldu. Aynı yıl müezzin olarak tayin edildiği Fatih-Zeyrek’teki Ümmü Gülsüm Mescidi’nde uzun yıllar Mehmed Zahid Kotku Hazretlerinden ilim tahsil etti. 1963’te İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü ve 1965’te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi olmak üzere iki ayrı fakülteyi bir arada bitirdi.1975’te doktor,1980’de doçent,1988’de İslam Hukuku profesörü oldu.

Prof. Akşit, 1970-1980 arası dönemde öğretim üyeliğinin yanı sıra Erzurum Yüksek İslam Enstitüsü Müdürlüğü, Trakya Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Traktör Fabrikası A.Ş.’de murakıplık, İzmir ve İstanbul barolarında avukatlık gibi çeşitli idari, hukuki, sınai ve ticari faaliyetleri bir arada yürüttü.

Fransızca ve Arapça bilen Prof. Akşit’in İşletme Hukuku ve İş Hukuku konularında üniversitelerde ders kitabı olarak okutulan eserlerinin yanında İslam Hukuku ve İş Hukuku alanında çeşitli kitapları ile yurtiçi ve yurtdışında yayınlanan makale, konferans ve tebliğleri mevcuttur. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Kürsüsü’nde Ana Bilim Dalı Başkanlığı yapmış ve buradan emekli olmuştur. Evli ve 4 çocuk babasıdır. TV olarak Semerkand TV ve TV5 kanallarında pek sıklıkla vaazlar vermekte, tv programlarında izleyicilere verdiği cevaplarla gündeme gelmektedir.

BAŞLICA ESERLERİ

Dinimi Öğreniyorum - İtikat, İbadet, Siyer, Dua ve Sureler, İslam Ceza Hukuku ve İnsani Esasları, İslam'da Lanetliler Toplumsal Yaralar, Pratik Hac Rehberi, İslam'da Ticaret Prensipleri, Mutlu Evlilik İslami Esasları, Müslümanın 24 Saati ve Günlük Dualar, Modern Ticaret Hukuku ve İslam Ticaret Hukukunda Haksız Rekabet, Mutlu Evlilik, Günlük Dualar, İslam'da Lanetliler, İslam'da Ticaret Prensipleri.

KAYNAK: Prof. Dr. Cevat Akşit Kimdir? (dinlenin.com, 27 Mayıs 2013), Cevat Akşit kimdir? (forum41.com, 11 Ocak 2013).

BİR BAŞBAKAN BÖYLE AĞLADI

Cevat Akşit Hoca'nın henüz 17 yaşında iken merhum Başbakan Adnan Menderes'ten duyduğu acı gerçek.

Cevat Akşit Hoca, merhum Başbakan Adnan Menderes ile ilgili çok çarpıcı bir anısını şöyle anlatıyor :

 

" İmam Hatip okullarının yüksek kısmının açılması ile Türkiye genelinde yoğun bir istek vardı.

İmam Hatip dernekleri birleşerek merhum Menderes'i ziyaret etme kararı almışlar, 17 yaşımda olmama rağmen randevu için benim aracı olmamı istemişlerdi.

Heyetle Ankara'ya gittim, durumu Menderes hükümetinde Grup Başkan Vekili olan amcam Baha Akşit'e iletim. Menderes o sıralar kimse ile görüşmüyordu. İhtilalin ayak sesleri duyulmaya başlamıştı.

Menderes demiş ki ;  ' Yahu Baha, kimseyi kabul etmiyorum ama İmam Hatiplilere de hayır diyemem ki. Gece saat 10' da Başbakanlığa değişik kapılardan birer ikişer gelsinler.'

Saat 10' a doğru Başbakanla görüşeceğimiz odaya girdik. Saat 10' da Başbakan geldi. Konya İmam Hatip Lisesi Müdürü Bekir Elam sözcümüzdü. O kalktı üç cümle kurdu. Menderes ' Lütfen oturun beyefendi ' dedi.

Bir başladı konuşmaya.

Türkiye' de ki komünist faaliyetleri, bölücü faaliyetleri, masonik faaliyetleri bir bir anlattı.

Dedi ki;

' Benim müsteşarım Masonların reisi. Beni bu kadar bunalttılar, etrafımı çevrelediler. Ben Müslümanım. Türkiye'nin de ayakta kalmasının teminatı İslâm'dır, imandır.

Eğer biz bugün ayaktaysak, beyaz bir örtülü ninenin kucağında veya aksakallı bir dedenin kucağında büyümüş bir nesil olarak ayaktayız.'

Ama nasıl ağlıyor. Hüngür hüngür ağlıyor.

' İmansız, İslâmsız yaşanmaz. Hayatım pahasına da olsa, İmam Hatip okullarının yüksek kısmını açacağım. Arkadaşlarım beni desteklemiyor, laikliğe aykırı görüyorlar, yalnızım arkadaşlar ' dedi.

Böyle iki saat konuştu. Ağladı, ağlattı herkesi. Görüşme bitti çıkacağız. Kimseye elini öptürmedi. Ben en son kaldım. Kafaya koydum elini öpeceğim. 17 yaşındayım acı kuvvetim var.

Menderes sportmen bir adamdı. Koca koca elleri vardı. Tam ben öpecekken elini çekmek istedi. Delikanlıyım tuttum çevirdim, elini öptüm. Sırtımı okşadı ;  ' Aferin, aferin 'dedi.

Hiç unutamayacağım yanaklarımdan öptü. "

 

Etrafım Masonlar tarafından kuşatıldı..

BİR BAŞBAKAN BÖYLE  AĞLADI !.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör