Yaşar Tunagür

Vaiz, İlahiyatçı, İslam Bilgini, Bürokrat

Doğum
Ölüm
Eğitim
Ankara Atatürk Lisesi

İlahiyatçı, İslam bilgini, bürokrat, vaiz, Diyanet İşleri Başkan Yardımcılarından (D. 1924, Beşiktaş / İstanbul – Ö. 29 Nisan 2006, İstanbul). Aslen Siirtli bir ailendendir. Priştinalı Süleyman Efendi ile Dersiam Hüsrev Efendi’den özel dersler alarak yetişti. Bir süre öğrenim gördüğü Kabataş Lisesi’ndeki hocaları arasında Nihat Sami Banarlı, Faruk Nafiz Camlıbel, Hıfzı Tevfik Gönensay, Cemalettin Öktem, Mahmut Cevdet Sezer gibi isimler vardı. Babası Ahmet Bey, Sultan Abdülhamit döneminde sarayda kalem bölümünde vazife yapmıştı. Sultan Abdülhamit'in muhafız alayındaki iki dayısı da, Sultan'a karşı yapılan bombalı suikastte hayatlarını kaybetmişti.

Yaşar Tunagür Cumhuriyetin ilanından bir yıl sonra, babasından henüz dört yaşında iken Kur'an-ı Kerim öğrenmeye başladı Yaşar Tunagür. İki senede Kur'an-ı hatmetti. Altı yaşlarında iken değerli hocasını yani babasını kaybeden Yaşar Tunagür devrin en önemli okullarında tahsil gördü. Nihat Sami Banarlı, Faruk Nafiz Çamlıbel, Hıfzı Tevfik Gönensay gibi isimlerden ders aldı. Ankara Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. Tapu Kadastro Müdürlüğü Fen İşleri'nde memur olarak göreve başladı.

1953 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açmış olduğu müftülük sınavını kazanıp Ezine Müftüsü olarak atandı. 1956 yılında Bağdat'ta Arap Dili ve Edebiyatı üzerine araştırmalar yaptı. Dönüşte Balıkesir Müftüsü, ardından Edirne Müftüsü olarak atandı. İzmir Kestane Pazarı Derneği Müdürlüğü'nü yaptı. İzmir Koleji'nin açılışına öncülük etti. Daha sonra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı oldu.

12 Mart 1971 Muhtırasından sonra Çorum'a vaiz olarak atandı ve ardından da tutuklanarak 6 ay Mamak Cezaevinde tutuklu kaldı. Serbest bırakıldıktan sonra İstanbul'a yerleşerek ticaretle uğraştı. Ayrıca vaaz ve sohbetleri ile toplumu etkiledi. Kalp ve solunum rahatsızlıklarının tedavisi için yatırıldığı İstanbul Dragos Sema Hastanesinde 30 Nisan 2006 günü vefat etti, Topkapı Mezarlığında defnedildi.

Yaşar Tunagür Hocaefendi 1953 yılında Ezine Müftülüğü'nde göreve başladı. Gittiği ve gideceği her yerde kendisinden istenilenin fazlasını yaptığından, halk tarafından da çok sevildi. Daha sonra Tunagür hocaefendinin Balıkesir'de yıllar yılı anlatılacak vazife günleri başladı. Hocaefendinin vaazlarına ilgi o kadar büyüktü ki camilere sığmayan cemaat için hastane mescidinden hapishaneye kadar 52 yere ses hattı çekildi. Binlerce Balıkesirli Tunagür hocaefendiyi dinledi. Bir Cuma gününe denk gelen ihtilalde sokağa çıkma yasağına rağmen her günkünden daha güzel giyinerek camiye gitti ve cuma namazı kıldırdı. Halkı itidal ve sükuna çağıran vaazının ardından iki gün sonra bu kez görevli kurmay albayın ricası üzerine kürsüye çıkarak halka konuştu. Balıkesirliler bu büyük alimin söyleyeceklerini dinlemek için camiyi doldurdu.

Yaşar Tunagür hocaefendinin tüm vaazları böyleydi aslında. Edirne'ye tayin edilen hocaefendi buradaki ilk günlerine de 10 -15 kişilik bir cemaatle başlamış daha sonra iman dolu bir kalbin anlattıklarıyla Selimiye Camii dolup taşmıştı. 

Tunagür Hoca Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı olduğunda bu kez hizmet yeri Ankara'ydı. Arkadaşları arasında ise Turgut Özal, Korkut Özal ve Ali Demirel'e kadar pek çok önemli isim vardı. Tunagür Hocaefendi daha sonra Ali Demirel'in kendi teşvikiyle aldığı Yükseliş Kolejinin açılışını yaptı ve alt katındaki camide tam 5 sene hutbe okuyup cuma namazı kıldırdı.

12 Mart muhtırasının ardından bir iftira sonucu cezaevine giren Hocaefendi ilim derslerine burada da ara vermedi. Bu güzel sohbet ortamları farklı düşüncelerden insanları bile bir mıknatıs gibi çekti ve Doğan Avcıoğlu bir gün hocafendiye 'Hoca, bu anlattıkların doğru ise ya sen komünistsin, ya biz Müslümanız.' dedi. Tunagür Hocaefendi bir iftira sonucu altı ay kaldığı cezaevinden 14 kilo vermiş bir halde tahliye edildi. Yaşar Tunagür hocaefendi hep ilim aşığı bir büyük alim olarak anıldı.” (haber7.com)

1968 yılında Seyyid Kutub’dan İslam'da Sosyal Adalet adlı bir tercüme eseri yayımlanmıştır.

KAYNAKÇA: Tunagür Hocaefendi vefat etti (haber7.com, 30 Nisan 2006), TYB Türkiye Kültür ve Sanat Yıllığı (2007), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 11, 2009). Dr. Ramazan Cihan / Bir Yasak Devir Beyefendisi Yaşar Tunagür (2013).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör