Emre Akkuş

Opera Sanatçısı, Oyuncu, Müzisyen

Doğum
Eğitim
Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü
Diğer İsimler
Benim Güzel Ailem Oğuz. Hizmetçiler Armağan.

Müzisyen, opera ve seslendirme sanatçısı, tenor - tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu. 1989, Ankara doğumlu. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümünde Opera Şan eğitimi, devamında oyunculuk dersleri almıştır.

Müzik çalışmalarına öğrencilik yıllarında Ankara Devlet Opera ve Balesi bariton solist sanatçısı Çetin Kıranbay ile çalışmaya başlamıştır. Yine Ankara Devlet Opera ve Balesi bas solist sanatçısı Tuncay Kurtoğlu ile çalışmış, son olarak İstanbul Devlet Opera ve Balesi tenor sanatçısı Caner Akın ile 4 yıl opera ve şan üzerine çalışmıştır.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Cem'i Can Deliorman yönetiminde Anadolu Senfoni Orkestrasıyla 2013 Yılında 'Emmerich Kalman'ın Cardas Fürstin isimli eserinde Edwin isimli rolü seslendirmiştir. Yine Anadolu Üniversitesinde Hayal'opera isimli eserde tenor solist olarak sahne almıştır.

Henüz öğrenciliği devam ederken 2013 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde yapmış olduğu dinleti neticesinde misafir sözleşmeli sanatçı olarak göreve başlamıştır. Burada bulunduğu süre içinde George Bizet'nin Carmen Operasında 'Remendado' rölünü, Johann Strauss'un Yarasa (Die Fledermaus) operetinde 'Alfred' rölünü, Cem İdiz'in Kanlı Nigar Adlı eserinde 'Laz' rolünü seslendirmiştir. Güneşin Sesi Mozart, Tanzimattan Günümüze Opera Serüveni ve 19 Mayıs Gençlik Konseri'nde tenor solist olarak görev almıştır. Sanatçı görevine halen Ankara Devlet Opera ve Balesinde misafir sözleşmeli sanatçı olarak devam etmektedir.

Emre Akkuş, müzik ve tiyatro çalışmaları yanı sıra 2013 yılından itibaren Bitlis'te Beş Minare, Yasak Elma, Hizmetçiler, Benim Güzel Ailem gibi dizilerde rol aldı. Yeni projelerde yer almayı sürdürmektedir.

 

Görev Aldığı Bazı Tiyatro Oyunları:

 

Turandot / Oyuncu - 2019       

Ayşe Opereti / Ahmet - 2019  

Paris Hayatı / Roul De Gardefeu - 2017        

Il Signor Bruschino / Florville - 2016 

Yarasa / Alfred - 2013 

Ali Baba & 40 / Hazım - 1991

Carmen / Il Remando

Kanlı Nigar / Solist / Laz

Der Zigeunerbaron (Çingene Baron) / Solist / Ottokar

Anne Ben Evleniyorum / Rıfat

Leyla ile Mecnun / Mecnun

 

Rol Aldığı Film ve Diziler:

 

Benim Güzel Ailem (Oğuz, TV Dizisi 2023)

Hizmetçiler (Armağan, TV Dizisi 2020)

Yasak Elma (TV Dizisi 2018)

Doğa İçin Çal 5 - Bitlis'te Beş Minare (Emre Akku, Müzik Videosu 2013)

 

KAYNAK: Emre Akkuş (tiyatrolar.com.tr, 24.06.2023), Emre Akkuş (imdb.com, 24.06.2023), Emre Akkuş (sinematurk.com, 24.06.2023), Emre Akkuş (dizioyuncu.com, diziseti.tv, diziler.com, 24.06.2023), Emre Akkuş (beyazperde.com, sinemalar.com, 24.06.2023). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör