Eftal Küçük

Pop Müzik Yorumcusu, Opera Sanatçısı, Müzisyen

Doğum
10 Haziran, 1961
Ölüm
25 Mayıs, 2012
-
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
Burç

Müzisyen, opera ve pop müzik sanatçısı (D. 10 Haziran 1961, Ankara – Ö. 25 Mayıs 2012). Ankara Mimar Kemalettin Lisesi ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Müziğe ilkokul sıralarında mandolin ve gi­tar çalarak başladı. Bir süre Devlet Opera ve Balesi’nde bale eğitimi aldı. Lise yılla­rında amatör gruplarla birlikte müzik yap­tı. Kurduğu amatör müzik grubuyla, TRT 3 Radyosunda yayınlanan Stüdyo FM isimli programa katıldı.

1979 yılında Yeni Türkü’ye katılan Küçük, Grupta gitar, buzuki ve Karadeniz kemençesi çaldı. 1985’e kadar bu grupla devam etti. 1985’de Tolga Çandar, Erkan Oban ve Bahadır Suda ile ‘Çağdaş Türkü’ müzik grubunu kuran Küçük’ün ‘Bekle Beni’ (1986) ve ‘Delikanlıya’ (1987) adlı albümleri yayınlandı. 25 Mayıs 2012’de öldü.

Eftal Küçük ile Çağdaş Türkü’yü beraber kuran Tolga Çandar, Eftal Küçük için “Türkiye ’nin önemli bir değerini yitirdiğini belirterek, şunları söyledi: “Türkiye körleşti insan açısından. Sokağın sanatçısı, sokağın siyasetçisi, sokağın gazetecisi, sokağın bilim adamı yetişmiyor. Eftal sokağın sanatçısıydı.”

Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin de yakından tanıdığı Eftal Küçük için, “Çalışma imkanım oldu hem insan olarak hem de müzisyen olarak çok değerli bir insandı ve güzel eserlere imza attı” dedi.

KAYNAK: Sokağın çalgıcısından veda (radikal.com.tr, 26.5.2012), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2013).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör