Attila Manizade

Kıbrıslı Sanatçı, Opera Sanatçısı, Müzisyen

Doğum
01 Temmuz, 1934
Ölüm
10 Temmuz, 2016
Eğitim
İstanbul Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü
Burç

Kıbrıslı Türk sanatçı, opera sanatçısı,mimar (D. 1 Temmuz 1934, Baf / Kıbrıs -  Ö. 10 Temmuz 2016). Ortaokulu Kıbrıs'ta okuduktan sonra ailesi Türkiye'ye göçtü. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünde eğitim görürken bir yanda da İstanbul Devlet Konservatuvarı Şan Bölümüne müzik öğrenimine başladı.

Üniversiteden ve konservatuardaki eğitimini tamamladıktan sonra Almanya’da yerleşti. Bavyera eyaletinde mimar olarak çalışırken müzik eğitimine devam etti ve opera konusunda uzmanlaştı. Almanya'da Prof. Mayer ile çalıştı ve birçok konserler verdi.

Almanya'da çeşitli resital ve konserler veren sanatçı, 1960 yılında İstanbul Devlet Operası’nın ilk temsilinde rol almak üzere Türkiye'ye döndü ve İstanbul Devlet Operası'nın önde gelen bas solistlerinden biri oldu. Birçok eserde solist olarak sahneye çıktı. "Mozart ve Salieri" adlı operayı aynı zamanda sahneye koyarak "Salieri" rolünü canlandıran sanatçının; Saraydan Kız Kaçırma, Figaro'nun Düğünü, Windsor'un Şen Kadınları, Sevil Berberi, Macbeth, Nabucco, Attila, Don Carlo adlı eserlerde canlandırdığı karakterlerle sanat severlerin büyük beğenisini topladı.

1967 yılında konuk sanatçı olarak Üsküp Operası'nda görev aldı. 1973'te Çekoslovakya'da Dr. Bartolo, Don Pasquale rollerini, 1974'te Figaro ve 1975'te Osmin rollerini oynadı. Asıl şöhretini yurtdışında oynadığı operalarda yaptı. Londra, Bonn, Frankfurt, Viyana, Sassari, Prag, Belgrad, Sofya, Plovdiv, Budapeşte, Bükreş, Varşova, Leningrad ve Moskova gibi otuzu aşkın kentte sahnelenen temsillerde rol üstlendi.

1984’te İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin yöneticiliğine atandı. Prof. Dr. Attila Manizade solistlik kariyerinin yanı sıra İstanbul Devlet Konservatuvarında ders verdi. Attila Manizade 1975-1982 yılları arasında da İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın yönetim kurulunda yer aldı, 1983-92 yılları arasında vakfın genel müdür yardımcılığını üstlendi.

Sofya Senfoni Orkestrası ile 1992'de doldurduğu iki opera CD'si, Türkiye'de yayımlanan ilk opera CD'lerindendi.

1998 yılında “Devlet Sanatçılığı” unvanı ile ödüllendirildi.

1999 yılında emekli olan sanatçı, 10 Temmuz 2016'da hayatını kaybetti. Cenazesi 13 Temmuz 2016 günü Levent Camiinde öğlen namazını müteakip kılınan namazdan sonra İstanbul Kilyos Mezarlığında toprağa verildi.

 

KAYNAKÇA: Bener Hakkı Hakeri / Kültürümüzde Sanatçılar ve Yazarlar İsimler Sözlüğü (2004), Attila Manizade (attilamanizade.blogspot.com,  08.01.2019).

 

 

ATTİLA MANİZADE SON YOLCULUĞUNA ALKIŞLAR ARASINDA UĞURLANDI...

ATTİLA MANİZADE SON YOLCULUĞUNA ALKIŞLAR ARASINDA UĞURLANDI...

 

Prof. Dr. Attila Manizade için Kadıköy'deki Süreyya Operası'nda bir tören düzenlendi. Törende konuşan Kadıköy Belediyesi Başkanı Aykurt Nuhoğlu; "Okullarda siyasetçilere, yöneticilere baktığımız zaman fazla iz bırakmadan bu hayattan gittiklerini biliyoruz ama sanatçılara baktığımız zaman binlerce yıllık türküleri, şiirleri ve yazılarıyla isimleri devam ediyor. Gurur duyduğumuz bir sanatçıydı." dedi.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Suat Arıkan; sanatçıyla 1981'de İstanbul'da tanıştıklarını belirterek, "Attila ağabey gerçekten sadece şarkı söyleyen değil, çevresinde çok güzel bir sinerji yaratan, aurası olan bir insandı. Beni her zaman çok etkilemiştir. Onunla aynı sahnelerde o kadar çok anı biriktirdim ki. Rejisörü bile oldum. Çok kaliteli bir insandı. Ben onu hep yol gösterici bir rehber olarak görmüştüm. Şunu da üzülerek söyleyeyim, ne yazık ki bu bizim bir hastalığımız galiba, yaşarken değerlerimizi bilip onları yukarılara itmiyoruz. Hep aşağı doğru çekiyoruz. İsminin başında bir 'Nikola' falan olsaydı onun CD'lerini paylaşıp, kapışırdık. Lütfen dinlemeyenlere CD'lerine ulaşıp dinlemesini tavsiye ediyorum. Çünkü gerçekten yorumları birinci sınıf. Yurtdışındaki dünya sanatçılarından hiçbir farkı yok. Ne yazık ki Türkiye'de bu işi yapıyor olmak, yurtdışında yapıyor olmaktan çok daha zor." dedi.

Sanatçı Remzi Buharalı, Attila Manizade'nin sadece sahnedeki görevini yerine getirmekle yetinmediğinin altını çizerek, "Sahnede yer alırken tüm detayları her yönüyle gözlemledi ve sadece sahnedeki rolüyle değil, orkestra şefine ve diğer arkadaşlarına el uzatarak, her türlü konuda bilgisi ve deyimiyle katkıda bulundu. Sadece opera sanatıyla elde ettiğiniz değer değil, yaşam her alanda devam ediyor. Komşularınız, dostlarınız ve yetiştirdiğiniz talebeler üzerinde elde ettiğiniz değer, yine herkes tarafından elde edilebilecek bir özellik değil. Attilla Manizade, bu değerlerin hepsini örgütledi ve hepsini elde etti. Çevresinde opera sanatını geliştirmek için yaptığı çabalar ve çalışmalar çok önemli. Uluslararası alanda da geliştirdiği ve oralarda ilişki kurarak ülkemizin tanıtımına yapmış olduğu katkılar çok önemli. Manizade dokunduğu her yeri güzelleştiren bir kişilikteydi. İstanbul operamızla yetinmeyip, faaliyetlerini sürdürmekte olan Türkiye genelindeki bütün operalarda sahneye çıkarak, eksikleri doldurarak, bu eksiklere yetişen çok önemli bir değerdi. Attila Manizade kötülük düşünmeyen, yaşamın içerisinde her alanda iyiliği ön planda tutan bir insandı" dedi.

Sanatçı Sedat Öztoprak da Manizade'nin bir tarih ve ulu bir çınar olduğunu söyleyerek, "Operamızın yeri doldurulmayacak sanatçılarındandır. Attila ağabeyi tanıdığım zamandan beri hep beyefendi ve asildi. O kadar etkileyici ve güzel konuşurdu. Attila Manizade'nin başarısıyla, yurtdışında ve yurtiçinde tanındığına dikkati çeken Öztoprak, "Türk operasına yapmış olduğun hizmetlerden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Bu güzel yolda yeni ışığında orada da çok iyi işler yapacaksın. Yolun açık olsun. Ruhun şad olsun. Türk operası gerçekten çok ciddi bir ismini kaybetti ve o ismin yerinin doldurulması çok zor. Her zaman hatırlayacağız." dedi.

Solist sanatçı Ayşe Sezerman ise Attila Manizade ile sahneye çıkmanın onurunu ve gururunu yaşadığını ifade ederek, şunları aktardı; "Attila hoca prensipler insanıydı. Bir prensip sanatçısıydı. Her provaya vaktinde gelir, çalışmalarını tamamlamış olup hepsini kağıda yazardı ve insanların disiplinsizliğinden kaynaklanan aksaklıklar olursa da çok sinirlenirdi. Çok önemli bir sanatçıydı. Bilgisini ve deneyimlerini gençlerle paylaşmaktan hiç çekinmezdi. Tam tersine onlara yol gösterirdi. Benim de mesleğe başladığım ilk yıllarda elimden tutan ender insanlardan biridir. Bizim mesleğimizde komplekslerinden, egolarından arınmış gerçekten sanatına aşık bir insandı."

 

 

Attila Manizade daha sonra Levent Camisi'nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Kilyos Mezarlığı'ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

Attila Manizade'nin eşi Aytaç Manizade, kızı Defne Manizade ve sanatçının ağabeyi Safa Manizade ile eşi Meral Manizade'nin taziyeleri kabul ettiği cenaze törenine, Opera Sanatçısı Kevork Tavityan ile eski başbakanlardan Mesut Yılmaz da katıldı.

KAYNAK: Attila Manizade Son Yolculuğuna Alkışlar Arasında Uğurlandı(attilamanizade.blogspot.com,  08.01.2019).

Yazar: (attilamanizade.blogspot.com, 08.01.2019

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör