Toto Karaca

Opera Sanatçısı, Tiyatro Oyuncusu, Oyuncu

Doğum
18 Mart, 1912
Ölüm
22 Temmuz, 1992
Burç
Diğer İsimler
İrma Felegyan

Opera, sinema ve tiyatro sanatçısı (D. 18 Mart 1912, İstanbul - Ö. 22 Temmuz 1992, İstanbul). Gerçek adı İrma Felegyan’dır. Ermeni asıllı Türkiyeli bir aileden gelmektedir.  Tiyatro sanatçısı Mehmet Karaca ile evlendikten sonra adını Toto olarak değiştirmiş ve Toto Karaca adını almıştır. Tiyatrocu sanatçısı Vartiter Felegyan’nın yeğeni, müzisyen Cem Kara’nın annesidir. Küçük yaşlarda bale dersleri aldı. Müzikli oyunlarda İrma Toto adını kullanarak rol aldı. Türk Tiyatro ve Sineması’nın önemli karakter oyuncuları arasında sayılmaktadır. 1930’lu yıllarda Ömer Aydın’ın operetine geçti. 1960 yılında eşi ve arkadaşlarıyla birlikte İstanbul Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı.

Yazar Tevfik Yener, Bakırköy’de yıllarca komşuluk yaptıkları Karaca’ları şöyle anlatıyor: “Bahçesinde nadide güller yetişmiş ev, İstanbul’un o güzel günlerinde yapılmıştı, iki şöhretli kişi tarafından. Onlar, tiyatronun efsane sanatçılarıydı. İrma Toto ve Mehmet Karaca. Dokuz yıl çılgınlar gibi sevmişlerdi birbirlerini. Sonunda nikâha karar verdiler. 1930 yılında başlayan o aşk, 1939’da belgelendi. İrma Toto sahnelerin bir numaralı kadın komedyeniydi. Eşi Mehmet Karaca, Şehir Tiyatrosu’nun yeri doldurulamaz oyuncularından birisiydi. Mutluydu İrma ve Mehmet Karaca; daha da mutlu olmak haklarıydı. Ve onların bir oğlu oldu, adını Cem koydular. Çocuk yaşta çıktığı sahneyi bırakmadı. Yaşı sağlığını rahatsız etmeğe başladığı zamanlar da bile. Oyunculuk yaşam tarzıydı. Tiyatrolar ölünce onlar da gömülmedi. ‘Şimdi ne var?’ dedi, televizyon mu? O zaman ben de dizilerde oynarım.’ Mehmet Beyi kaybedince sarsıldı Toto Hanım, ama belli etmedi. Bir gün bana şöyle dedi. Evlerinin balkonunda ‘akşamcı’ kurallarını yerine getirdiğimiz sırada; ‘Tevfikciğim, pek sokağa çıkmıyorum artık. İstersen Necdet’i sen işe al.’ Necdet onların şoförüydü. Cem’i küçüklüğünden beri okula, işe taşımıştı. Mehmet Bey ve Toto Hanımla yıllar boyu tiyatronun havasını solumuştu.

Toto Karaca, birçok tiyatro oyunu ile operada sahneye çıktı. Ayrıca “Bizim Kız”, “Yasemin”, “Bağda Gül”, “Kadının Fendi”, “Gülünüz Gülünüz” gibi sinema filmlerinde de rol almıştı. İstanbul’da ölen İrma Toto Felegyan Karaca’nın cenaze töreni Kumkapı Patriklik Kilisesi’nde yapıldı. Şişli Ermeni Mezarlığı’nda annesi Mari Hranuş Felekyan ile teyzesi Vartiter Felekyan’ın yakınında toprağa verildi..

HAKKINDA: Mustafa N. Özön - Baha Dürder / Türk Tiyatrosu Ansiklopedisi (1967),

Niyazi Akı / Çağdaş Türk Tiyatrosuna Toplu Bakış / 1923-1967 (1968), Metin And / 50 Yılın Türk Tiyatrosu (1973) - Cumhuriyet Dönemi Türk Tiyatrosu (1983) - Türk Tiyatro Tarihi (1992), Gökhan Aya / Bir Cem Karaca Kitabı (1998), Hüdavendigâr Onur / Ermeni Portreleri (2000), Cevad Memduh Atlar / Opera tarihi (4 cilt, 2001). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör