Bedia Demiriş

Dil Bilimci

Doğum
06 Ağustos, 1962
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

Dil bilimci. 6 Ağustos 1962, İstanbul doğumlu. Cihangir İlkokulu (1973), Özel Işık Lisesi (1979), İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu (1983). Bitirdiği bölüme 1984’te araştırma görevlisi olarak atandı. 1984-87 yılları arasında İstanbul Üniversitesi SBE Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalında yüksek lisans öğrenimi gördü. Yüksek lisans tezi: “Terentius’ta Baba-Oğul İlişkileri ve Çocuk Eğitimi”. 1987’de kısa bir süreliğine Perugia’da (İtalya) Università Per Stranieride İtalyanca dil kurslarına katıldı. 1990’da “Tacitus’un Annales’te Beliren Tarihçiliği ve Humanizmi” konulu doktora teziyle doktor unvanını kazandı. 1992 yılında üç ay ve 1994 yılında iki ay olmak üzere Almanya’da Hamburg Üniversitesinde Eski Roma tarih yazarlarından Titus Livius ve eseri üzerinde araştırma yaptı. 1993’te yardımcı doçentlik kadrosuna atandı.

1997’de doçent, sonra profesör unvanlarını kazandı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında öğretim üyeliği yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fakülte Kurulu üyeliği, Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü başkan yardımcılığı gibi görevlerde de bulundu.

Makale ve çevirileri Anadolu Araştırmaları, Toplumsal Tarih, Sombahar, Cogito, Litera, Lucerna, Arkeoloji ve Sanat dergilerinde yayımlandı. Yurtdışında çok sayıda bilimsel çalışmaya katıldı. Çeşitli sempozyum, konferans ve panele özellikle Eski Çağdaki çeşitli konuları içeren konuşmaları ile katıldı. Türk Eskiçağ Bilimleri Enstitüsünün asli üyesidir.

ESERLERİ:

ARAŞTIRMA-İNCELEME: Eskiçağda Yazı Araç ve Gereçleri (1995), Roma’nın Yurtsever Tarihçisi Titus Livius (1998), Tacitus / Annales’te Beliren Tarihçiliği ve Hümanizmi (2002).

ÇEVİRİ: Cicero / Şair Archias Savunması (Çiğdem Dürüşken ile, 1997), Publilius Syrus / Düşünceler (1997), Lucius Annaeus Seneca / Ruh Dinginliği Üzerine (1999).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör