Senem Demircioğlu

Şarkıcı, Piyanist, Müzisyen

Doğum
Eğitim
MSÜ Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı
Diğer İsimler
Dünyayla Benim Aramda Piyanist.

Müzisyen, oyuncu. 1987, Ankara doğumlu. 8 yaşında iken girdiği TRT İstanbul Çocuk Korosu’nda beş yıl eğitim gördükten sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalından 2006 yılında mezun oldu. Aynı yıl başladığı MSÜ Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalında şan eğitimi aldı ve Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde konserler verdi.

2008 yılında Prof. Kai Wessel’in “Lied Yorumu” üzerine verdiği masterclassına katıldı. 2009 yılında Bulgaristan’ın Sofya kentinde düzenlenen “Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması”nda opera dalında 1.ödülüne layik görüldü. 2009 “Gianni Schicchi” operasında “La Ciesca” rolünü seslendirdi. 2010 ve 2011 yılında Amelia Felle’nin masterclassına katıldı ve Yekta Kara’nın sahnelediği “Le Nozze di Figaro” operasında “Cherubino” rolünü üstlendi. 2011 yılında ise Ryszard CİESLA’nın masterclassına katıldı.

Senem Demircioğlu,  2012 yılında MSÜ Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’ndan pekiyi derece ile mezun oldu. Aynı yıl Fazıl Say’ın bestelediği Op.40 “Ses” adlı eserin ilk seslendirilişinde Mezzo Soprano partisini seslendirdi. Bu eserle Türkiye’nin çeşitli yerlerinde Say ile beraber konserler verdi.

2012 yılında Avusturya’nın Graz kentinde bulunan “Universitat für Musik und darstellende Kunst Graz”a kabul edilerek Prof. Ulf BAESTLEİN’ın öğrencisi oldu. Yine aynı yıl kasım ayında Angelika KIRCHSCHLAGER ve Aulikki EEROLA nın masterclasslarına katıldı. Aynı yıl “Universitat für Musik und darstellende Kunst Graz” stüdyosu prodüksiyonu olan, Prof. Barbara BAYER’in sahneye koyduğu ve Prof. Frank CRAMER’in yönetimindeki M.Ravel’in “ L’enfant et les Sortileges” operasında “Maman,La Tasse Chinoise ve La Libellule” rollerini seslendirdi.

Senem Demircioğlu,  2013 yılında yine bir “Universitaet für Musik und darstellende Kunst Graz” Opera stüdyosu prodüksiyonu olan, Christian POEWE’nin sahneye koyduğu ve Prof. Frank Cramer’in yönetimindeki O.Nicolai’nin “Die lustigen Weiber von Windsor” (Windsor’un Şen Kadınları) operasında “Frau Reich” rolünü seslendirdi. Aralık ayında, Christian POEWE ve Alexander Irmer’in sayneye koyduğu Prof. Frank Cramer’in yönettimindeki G. Donizetti’nin “Le Convenienze ed Inconvenienze Teatrali” operasında “Dorotea” rolünü seslendirdi.

2014 Mart ayında Almanya’nın Leipzig şehrinde “Alte Musik Fest”e davet edilerek Sigrid T’Hooft’un sahneye koyduğu, Susanne Scholz’un müzikal direktörlüğündeki J.A.Hasse’nin “La Semiramide Riconosciuta” operasında “Scitalce” rolünü seslendirdi. 30 Mayıs 2014’te, Gezi olaylarının birinci yılı sebebiyle “Volkstheater Wien”de gerçekleştirilen “Gezi Concert”de, piyanist kardeşler Ferhan&Ferzan Önder, ünlü perküsyon sanatçısı Martin Grubinger ve Fazıl Say’la beraber aynı konserde yer aldı.

2014 yılında piyasaya çıkan “Metin Altıok Şiirlerinden Şarkılar” albümünde Doğan Duru’nun bestelediği bir Altıok şiirini seslendirdi. Elisabeth Naske’nin “Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch” operasından “Tyrannja Vamperl” başrolü ile Graz Oper’de debut yaptı. Performanslarından sonra basında son derece pozitif eleştiriler aldı.

7 Ocak 2016’da, Kültür Üniversitesi’nde, Fazıl Say ve MSGSÜ hocalar orkestrası Camerata Saygun ile, Fazıl Say’ın bestelediği Gezi Park III eserinin Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi.

Senem Demircioğlu,  Aralık 2015-Şubat 2016 tarihleri arasında, Engelbert Humperdinck’in bestelediği, Jevgenij Sitochin’in sahneye koyduğu, Viyana Taschen Oper ve Graz Oper ortak yapımı olan “Schneewittchen” çocuk operasında Böse Königin rolü ile Avusturya’nın Viyana ve Graz şehirlerinde başarılı temsiller yaptı.

Senem Demircioğlu,  müzik ve tiyatro çalışmaları yanı sıra 2022 yılından itibaren Dünyayla Benim Aramda gibi dizilerde yine müzisyen rol aldı. Yeni projelerde yer almayı sürdürmektedir.

 

Yer Aldığı Bazı Tiyatro Oyunları:

 

Yarın'a Davet... Nâzım Hikmet / Müzisyen

 

Rol Aldığı Film ve Diziler:

 

Dünyayla Benim Aramda (Piyanist, TV Dizisi 2022)

 

KAYNAK: Senem Demircioğlu (tiyatrolar.com.tr, 06.10.2022),   Senem Demircioğlu (imdb.com, 06.10.2022), Senem Demircioğlu (sinematurk.com, 06.10.2022), Senem Demircioğlu (dizioyuncu.com, diziseti.tv, diziler.com, 06.10.2022), Senem Demircioğlu (beyazperde.com, sinemalar.com, 06.10.2022).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör