Oğuz Yılmaz

Besteci, Şarkıcı, Şarkı Sözü Yazarı

Doğum
25 Ekim, 1968
Ölüm
19 Mayıs, 2021
Burç

Şarkıcı, besteci ve söz yazarı (D.  25 Ekim 1968, Ankara – Ö. 19 Mayıs 2021, Ankara). 1968 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Müziğe küçük yıllardan itibaren ilgi duyarak, bu yaşlarda Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın düzenlediği müzik yarışmalarına katıldı.

1989 yılında ilk albümü 'Duydun mu Bi Denem'i yayınladı ve albümü satış rekorları kırdı.

1991 yılında Kazan Plak'la anlaşma yaparak 10’a yakın albüme imza attı. 1993' te 'Çarşı Çakalı', 1994’ te 'Vurgunum Sana', 1995 yılında 'Zilli Dilek', 1996 yılında 'Nazlı'mı Beklerim', 1997 yılında 'Keriman' gibi albümleri çıktı.

1999 yılında 'Usta' albümünü yayımladı. Bu albümünde yer alan parça 'Bas Bas Paraları Leyla’ya' Oğuz Yılmaz’ın etkili yorumuyla Türkiye’de ve Avrupa’da büyük ilgi gördü.

2003 yılında 'Gördün mü?' albümü ile tekrar müzik marketlerdeki yerini aldı. 'Çekirge ve Gördün mü?' gibi hit şarkılara imza attı, Çekirge parçasıyla çocukların büyük beğenisini kazandı.

2004 yılında kendi müzik şirketiyle yoluna devam eden Oğuz Yılmaz ,'Yılmazlar Plak Şirketini' kurdu. Oğuz Yılmaz ayrıca kızı Sude'yle 'Uğur Böceğim' şarkısını düet yaptı. En son Coştur Coştur albümü ile sevenleriyle buluşmuştu.

 

Vefatı:

 

Evli ve iki çocuk babası olan Oğuz Yılmaz, 19 Mayıs 2021'de Ankara’daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 53 yaşında hayatını kaybetti. Evli ve iki çocuk sahibiydi.

Oğuz Yılmaz için Ankara Karşıyaka Mezarlığında cenaze töreni düzenlendi. Sevenleri, yakınları Yılmaz'ı son yolculuğuna uğurlamak için oradaydı. Ankaralı sanatçının oğlu Bertan Yılmaz, cenaze namazı sırasında gözyaşlarına hakim olamadı.

Kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığında toprağa verildi. 1989 yılında çıkardığı albümle adından söz ettiren Yılmaz'ın 10'a yakın albümü bulunuyordu. Ankaralı sanatçı, "Bas Bas Paraları Leyla'ya", "Gördün Mü?", "Çekirge" gibi şarkılarla müzik dünyasında adından uzun süre söz ettirdi.

Ölümüyle sevenlerini ve müzik dünyasını yasa boğan Yılmaz'ın vefat etmeden önce de yeni bir albüm için hazırlık yaptığı belirtildi.

 

Albümleri:

 

Keriman, Alemci, Sen Uyurken Gideceğim, Yersen, Coştur Coştur

 

Popüler Şarkıları:

 

Gel Yanıma Gel

Kibar Kız

Ayaş Yolları

Dursun

Tik Tak

Kaynana

Tak Zilleri

Hanımefendi Mi Oldun?

Arabistan Kızları

Akşamcı

Baldız

Alemci

Çık Ortaya Gel

Tırı Vırı

Sakın

Gıdı Gıdı Hatçam

Otuz Beşlik Rakı

Çok Yalvardım Sana

Unutma Dostum

Dilber

Çekirge

Bas Bas Paraları Leyla'ya

Coştur Coştur

 

KAYNAK: Oğuz Yılmaz (oguz-yilmaz.com.tr, 24.01.2019), Ankara yerel müziğinin sevilen ismi Oğuz Yılmaz neden öldü, kaç yaşında vefat etti? (sabah.com.tr, 21.05.2021), Oğuz Yılmaz son yolculuğuna uğurlandı (cnnturk.com, 20.05.2021).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör