Fatih Türkmenoğlu

Konuşmacı, Radyo ve Televizyon Programı Sunucusu, Gazeteci-yazar

Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü

Gazeteci yazar, radyo ve televizyon programcısı, konuşmacı, Klinik Psikolog. Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nü bitirdikten sonra İnsan Kaynakları lisansüstü programını New York Üniversitesinde, Klinik Psikoloji yüksek lisansını da 2020 yılında, Kent Üniversitesi’nde tamamladı. Gazetecilik bursuyla University of Michigan’da iki yıla yakın eğitim aldı, seminerler verdi.

Fatih Türkmenoğlu, 1994’te Cosmopolitan’da yazmaya başladı. Bu arada Aktüel, Sabah Gazetesi ve Yeni Yüzyıl için de izlenim yazıları yazarken Radyo 2019’da “Köşebaşı” programını hazırladı ve sundu. 1996’da NTV’nin yayına hazırlanma aşamasında muhabir olarak televizyona geçti. 4.5 yıl boyunca sayısız haber ve program yaptı. “Sesler ve Renkler”, “Sevgi İle”, “Her Mevsim Bahar”, “Hindistan’dan Masallar” ve “Yolcu” programlarını hazırladı ve sundu.

Fatih Türkmenoğlu, daha sonra CNN International tarafından davet edilerek Atlanta’daki CNN Merkezi’ne çeşitli eğitim ve konferanslara katıldı. 2001’de CNN Türk’e geçerek “Sesler ve Renkler”i hazırlamaya devam etti. 2 yıl sonra CNN International’in Turkiye muhabiri ve yapımcısı olarak çalışmaya başladı.

Turkish Daily News’ta “A Day Out In Istanbul” adlı haftalık köşesinde yazdı, gönüllü olarak Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin aylık yayın organı “B”nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Hillary Clinton, Aga Khan, Glafkos Klerides, Liza Minelli gibi birçok ünlüyle röportajlar yaptı, 70’yi aşkın ülke dolaşarak birçok hikayenin peşinden gitti, ama politik ve sosyal içerikli birçok haberde insan öğesini hep öne çıkarttı.

Dört kadının öyküsünü anlattığı Her Perşembe Saat 4 adlı kitabı büyük beğeni topladı.

 

Ödülleri:

 

Birçok yerel örgüt ve özel şirket tarafından verilen ödüllerin yanı sıra 1997’de Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi “En iyi TV Programı” ödülünü aldı.

1999’da CNN konferansında haber dalında finale kalarak “World Report Contributor’s Award” ile ödüllendirildi.

 

Kitapları:

 

Hayat Gezince Güzel

Her Perşembe Saat 4'te

  

KAYNAK: Fatih Türkmenoğlu  (fatihturkmenoglu.com, 22.05.2022),Fatih Türkmenoğlu | Speaker Agency (speakeragency.com.tr, 22.05.2022), Sunucular (miradorspeakeragency.com, 22.05.2022).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör