Taner Akkuş

Konuşmacı, Eğitimci

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü

 İletişim Uzmanı Analist, Eğitimci, Konuşmacı. Aslen Malatyalı olup 1978’de İstanbul’un Fatih ilçesi Vefa semtinde doğdu. Ortaöğrenimini Kolej birinciliği ile tamamladı.  İstanbul Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü eğitimini alan Taner Akkuş: Uluslararası Psikoloji Literatüründe Kuram ve Bilimsel Makaleleri ile ödüller alan; Ruh ve Sinir Hastalıkları Öğretim Görevlisi, Uzman Klinik Psikolog Dr. Rashid Haake K.S’dan Duygu ve düşünce geçişlerinin Uygulamalı dersleri ile Anatomi özelliklerinin Metotsal eğitimini tamamladı.

Tekstil ve reklam mecralarındaki iş deneyimlerinden sonra, Türkiye’nin önde gelen ailelerine siyasi danışmanlık hizmeti ile bakanlıklar ve kamusal alanlarda seminer ve konferanslara başladı. Toplumsal meselelerde önleyici hizmetler kapsamında, sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri ile de Türkiye’de birçok ilke imza attı.

Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM TV, Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile AFAD, KIZILAY ve kamusal alanlarda hizmet veren önemli STK’lardan plaket ve ödüller almış olan Taner Akkuş, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

 Öne çıkan projeleri:

 

–Türkiye’de ilk olan Nefesten Kişilik Analizi projesini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü bünyesinde hayata geçirdi.

 –Boşanma Öncesi Arabuluculuk Projesinde, Adalet Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı ile birlikte çalıştı.

–Beyin resetleme metotları ile hafıza yenileme uygulamaları projesini, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul Kartal Yerleşkesinde hayata geçirdi.

 –Empatiye Davet projesini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ev sahipliğinde ve İBB Kültür A.Ş iş birliği ile hazırladı ve sundu. 

 –SADEP (Safranbolu Acil Destek Programı) projesini, Karabük İl Valiliği Safranbolu İlçe Kaymakamlığı bünyesinde hayata geçirdi. İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katılımı ile ‘Vatandaş odaklı en iyi hizmet projesi’ yarışmasında, 1200 proje içinden “Türkiye ikinciliği” ödülüne layık görüldü.

 –Öfke ile Sinir Ayrımı projesini, Yalova Çiftlikköy İlçe Belediyesi Kültür Müdürlüğü bünyesinde, kadınlara yönelik sıralı moral ve motivasyon konferanslarını verdi.

  –Hitabette Modern İletişim isimli konferanslar dizisi projesini, Diyanet İşleri Başkanlığı Artvin İl Müftülüğü öncülüğünde ve ev sahipliğinde başlattı.

–Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin 2018 halk oylaması referandumunda "Anayasa Değişikliği Tartışması" panel programlarının moderatörlüğünü yaptı.

 –Moral Atölyesi Projesini, Safranbolu İlçe Belediyesi SAKEM (Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi) ile kamu personellerine yönelik moral konferansları verdi.

–Evlilik Öncesi Eğitim projesini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel Etkinlikler Genel Müdürlüğü bünyesinde ve Yerel yönetimler ev sahipliğinde yürüttü.

–Hatalı nefes ile tetiklenen öfkenin şiddete yönelmesini önlemek amaçlı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul Ümraniye Merkez Müdürlüğü ev sahipliğinde "Doğru Nefes Alma Uygulamaları" projesini hayata geçirdi.

 –Türkiye Muhtarlar Federasyonu öncülüğünde düzenlenen ve mahalli idareler seçimleri öncesi seçmen kabinlerindeki oy pusulalarının güvenliği ile ilgili ‘Oy Pusulalarımız Çalınmasın’ isimli panel programlarının moderatörlüğünü yaptı.

–Türkiye’nin önemli ailelerine ziyaretler ile buluşmalar programını gerçekleştirerek önde gelen STK’lar arasına giren ‘Ahde Vefa Platformu’ oluşumunun projesini hayata geçirdi.

 –Dar gelirli ailelerin evlilik aşamasındaki kızlarına yönelik destek amaçlı, ‘İhtiyaç Sahibi Kızlara Çeyiz Hazırlama’ projesini Ahde Vefa Platformu iş birliği ile gerçekleştirdi.

 –Türkiye’nin ilk uzaktan online konferansları projesini, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aydın İl Müdürlüğüne bağlı huzurevlerindeki yaşlılara yönelik, moral programlarını düzenledi.

–Koronavirüs salgını nedeniyle, hükümetin evde kal çağrılarına destek amaçlı başlatılan ve ünlü sanatçıların da katılımı ile engellilere, yurtdışındaki gurbetçi Türkler ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli askerler ile annelerine yönelik, moral programlarını hazırladı ve sundu.

 –Kadına yönelik şiddet ile kadın cinayetlerini önlemek amacıyla düzenlenen ve Türkiye’de bir ilk olan ‘Sevgi Kontrolü’ ile ‘Kademeli Ayrılma’ kuramı projelerinin uygulamalı konferans programlarını başlattı.

–Erken yaşta evlilikler ile istismarcılara karşı, kız çocuklarını koruyucu önlemler kapsamında düzenlenen, ‘Reşit olma yaşının 20’ye  yükseltilmesi’ önerisi ile ‘Resmî Nikahta yemin edilsin’ önerisi programlarını Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Eğitim Kurumlarında hazırladı ve sundu.

–Duyguların tanımı ve geçişleri projesini, Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM TV Haber Spikeri, Akademisyen Handan Musaoğlu ile birlikte kamuoyuna hazırladı ve sundu.

 –Bakanlar Kurulu kararıyla Kamu yararı statüsüne giren Türkiye Engelliler Vakfı bünyesinde, Meslek Eğitim birimleri ve spor kompleksinden oluşan 10 bin m2 lik alanda, Türkiye'nin ilk ve tek “Engelliler Bakım ve Yaşam Merkezi” projesine gönüllü olarak danışmanlık hizmeti verdi.

–Avrupa Birliği’nin, Türkiye’deki tek Sivil temsilcisi olan Uluslararası Diplomatlar Birliği'nin Kanaat önderleri buluşması programında “Türkiye'nin En Genç Kanaat Önderi" unvanını aldı.

Tüm bu projeler, İletişim Başkanlığı Anadolu Ajansı ile basına servis edilerek, kategorisinde kendi gündemini oluşturup, kamuoyunda ve literatürdeki yerini aldı.

KAYNAK: Bilgi teyidi (22.02.2021).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör