Abdulkadir Aslanoğlu

Konuşmacı, Radyo ve Televizyon Programı Sunucusu, Araştırmacı Yazar

Doğum
Eğitim
Diyarbakır İmam Hatip Lisesi

Araştırmacı yazar, konuşmacı, radyo ve tv programı sunucusu. 1980 sonbaharında Diyarbakır’da doğdu. İlk, orta ve İmam Hatip Lisesini Diyarbakır’da okudu. Vatani görevini Hatay ve Şırnak’ta tamamladı. Askerlik dönüşü yerel radyolarda programlar hazırlayıp sundu. Uzun yıllar yazarlık ve ticaretle uğraştı. Şarkın tarihi ve kültürel müktesebatı ile alâkalı geniş ve kapsamlı araştırmalar ve arşiv taramaları yaptı. Yine bu konu ile alâkalı birçok yazı ve makale yazdı. 2016-2017 yılları içinde, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev yapan iki bin civarında din görevlisine; bölgenin mânevi, tarihi ve kültürel zenginliğini anlatan seminerler ve konferanslar verdi.

Şarkın sahip olduğu kültürel mirası, dünyaya duyurabilmek için geniş kapsamlı çalışmalar yaptı. Bunların en önemlilerinden biri de, senaryosunu kendisinin yazdığı ve ülkemizin tanınmış İlahiyatçılarından Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun içinde rol aldığı kısa tanıtım filmidir. Büyük zorluklarla hazırladığı bu filmi, Radyo Televizyon Üst Kurulu marifeti ile “Kamu Spotu” kapsamına aldırdı. Ayrıca, 2018 yılında yayına giren “Büyük Diyarbakır Belgeseli”nin metin yazarlığı ile beraber bilim ve sanat danışmanlığını yaptı. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok şehirde kültürel ve siyasi içerikli konferanslar verdi.

Türkiye Gazetesi, Yeni Şafak Gazetesi, Diriliş Postası, Yeni Akit Gazetesi, Gerçek Hayat Dergisi, Derin Tarih Dergisi, yeni akit. com ve haber 7. com gibi birçok ulusal haber sitesinde makale ve röportajları yayımlandı. Haber Türk, a haber, Kanal 7, Tv Net, Ülke Tv, Tv 8, SKY Türk 360, Kanal a, Akit Tv, Semerkand Tv, TGRT Belgesel, Kanal 24, Rudaw Tv, Kon Tv, Dost Tv başta olmak üzere birçok ulusal ve yerel televizyon kanallarında kültürel ve siyasi içerikli programlara konuşmacı olarak katıldı.

Abdulkadir Aslanoğlu'nun, “DİYARBEKİR PEYGAMBERLER, SAHABELER VE MEDENİYETLER ŞEHRİ” isminde basılmış bir eseri vardır.

Lisanslı Geleneksel Okçuluk Sporcusu olan Aslanoğlu'nun tarih araştırmaları konusunda yürüttüğü çalışmaları halen yoğun bir biçimde devam etmektedir. Bu alanda hazırladığı videoları kendi adını taşıyan YouTube kanalında yayınlanmaktadır.

Videoları, YouTube kanalı ve sosyal medya kanalları üzerinden çok yoğun bir şekilde izlenen ve takip edilen Aslanoğlu, habereburadanbak.com isimli ulusal haber sitesiyle beraber, Münteha Yapımcılığın da sahibidir.

Abdulkadir Aslanoğlu, Medine Aslanoğlu Hanımefendi ile evlidir. Kübra Hilal ve Fatma Zehra isimli iki kız, Mustafa Asım isimli bir erkek evladı vardır.

KAYNAK: Bilgi teyidi (19.02.2022).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör