Emrah Akçay (Yazar)

Konuşmacı, Araştırmacı Yazar, İletişimci, Asker, Çevirmen

Doğum
Eğitim
Kara Harp Okulu

Asker, jandarma binbaşı, yazar, çevirmen, iletişim uzmanı, belgesel film yönetmeni. 1976 yılında Tekirdağ’da doğdu. Kara Harp Okulu’ndan 1998 yılında mezun oldu ve jandarma subayı olarak göreve başladı. Uzun yıllar boyunca, ülkenin doğusunda ve batısında jandarma jandarma binbaşı, jandarma komutanı ve kolluk amiri olarak görev yaptı. Ayrıca Avrupa Birliği bünyesinde Saraybosna/Bosna Hersek’te ve NATO bünyesinde Kabil/Afganistan’da çalıştı.

2008 yılında, Anadolu Üniversitesi’nde “İletişim Tasarım ve Yönetimi” bölümünde yüksek lisans programına başladı ve master derecesi aldı. Halen aynı üniversite ve aynı bölümde doktora eğitimine devam etmektedir.

Eski bir fotoğrafçı olarak, iki belgesel film yönetti. Sil Baştan ve Koreliler isimli uzun metraj filmleri, YouTube üzerinden bulunabilir.

Emekli FBI Özel Ajanı ve Amerikalı Yazar Joe Navarro’nun iki kitabını İngilizce’den Türkçe’ye çevirdi ve yayın dünyasına kazandırdı: Tehlikeli İnsanların Beden Dili ve Beden Dili Sözlüğü.

İletişim, uzun soluklu bir yolculuk. Bu yolculuğa yeni başlamış, acemi bir akademisyen olarak, dağarcığına her gün yeni bir şeyler ekliyor ve bunu insanlarla paylaşıyor. Amacı her sabah, bir önceki sabahtan daha farklı uyanabilmek; insanların daha açık ve engelsiz bir iletişim kurabilmesine katkıda bulunabilmek ve daha fazla insanı gülümsetebilmek. Bunun için daha fazla kişiye ulaşmaya çalışıyor ve bulabildiği her yere bir şeyler yazmaya çalışıyor. İletişim, sözsüz iletişim ve yalan tespiti üzerine eğitimler veriyor.

 

Kitapları:

 

Beden Dili ve Yalan Yakalamanın El Kitabı (2016),

Külahıma Anlat - İş Dünyasında ve Sosyal Hayatta Beden Dili ve Yalan Avcılığı (2017),

Kesintisiz İletişim - Beyniniz ile Bedeniniz Buluşuyor (Dr. Sefer Darıcı ile, 2020),

Sözsüz Sızıntı 1 (2020),

Sözsüz Sızıntı 2 (2020).

 

KAYNAK: Hakkımda (emrahakcay.com, 12.02.2021), Emrah Akçay Kimdir? - Eserleri ve Katkıda Bulundukları (idefix.com, 1000kitap.com, 12.02.2021).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör