Talat Mümtaz Yaman

Eğitimci, Yazar

Doğum
Ölüm
26 Nisan, 1975
-
Eğitim
Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi

Eğitimci, yazar (D. 1904, Kastamonu - Ö. 26 Nisan 1975). İlk ve ortaöğrenimini Kastamonu’da yaparak Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesini bitirdi. Bir süre ilkokul öğretmeni olarak çalışan Mümtaz Yaman; lise öğretmenliği, Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi müdürlüğü, Diyarbakır, Hatay ve Zonguldak Millî Eğitim müdürlükleri görevlerini yaptıktan sonra memuriyetten ayrılarak ticarî hayata atıldı. Ticarî hayatında da memuriyette olduğu gibi üstün başarı gösterdi; birçok şirket kurdu, yöneticiliğini yürüttü.

Talât Mümtaz Yaman, Halk Bilgisi Derneği ve Halkevleri dönemlerinde önemli folklor derleme ve araştırmaları yaptı. “Sepetçioğlu Zeybeği”ni en iyi oynayanlardan biriydi. Ticarî hayata girdikten sonra işlerinin çokluğu sebebiyle Kastamonu kültür hayatıyla eskisi kadar ilgilenememişti. 1975’te Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesinin düzenlediği mezunlar gününde kalp krizi geçirerek vefat etti.

ESERLERİ :

Kastamonu Halk İnanmaları (1934), Kastamonulu Âşık Kemalî (1935), Kastamonu Tarihi (1935), Kastamonu’da Toplanmış Mâniler (1936).

KAYNAK: Nail Tan / Talat Mümtaz Yaman (1975), Nail Tan-Özdemir Tan / Gurur Kaynağımız Kastamonulular II (2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör