Gülten Kaya Hayaloğlu

Aktivist, Şarkı Sözü Yazarı, Şair

Doğum
-
Eğitim
Lise mezunu

Şair, aktivist, şarkı sözü yazarı. Şair Yusuf Hayaloğlu'nun kız kardeşi, Şarkıcı Ahmet Kaya'nın eşi ve aynı zamanda güzel şarkılarına imza atmış söz yazarıdır. Ahmet Kaya’dan Melis Kaya adında bir kızı vardır.

Tunceli Ovacık’ta doğdu. İlkokul ve lise yılları Elazığ’da geçti. Lise bitince İstanbul’daki ağabeyi Yusuf Hayaloğlu ile yaşamaya başladı. 12 Eylül döneminde siyasi eylemlere katıldı. 1981’de üniversite sınavına girdiği gün gözaltına alındı. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne devam edemedi.

Bir metreye bir buçuk metrelik sorgu hücresinde Buket Öktülmüş, Yurdusev Özsökmenler, Ümit Efe, Emil Galip Sandalcı’nın kızı Defne dahil on üç kadın arkadaşıyla aynı hücreyi paylaştı. Eylemleri hücrede de devam etti. Gayrettepe Birinci Şube’de sorgulandıktan sonra, diğer arkadaşlarıyla beraber Selimiye Kışlası’na, oradan da tutuklanıp Metris Askeri Cezaevi’ne yollandılar. Metris Askeri Cezaevi kadınlar bloğunda 1985 yılına kadar tutuklu kaldı.

1985’te tahliye olunca sonra tanıştığı Ahmet Kaya ile evlenmiştir. Bu evlilikten Melis adında bir kızı vardır.

Gülten ve Ahmet çifti, stüdyo ve bir yapım firması açmaya karar verirler. GAK (Gülten Ahmet Kaya) ismini verdikleri bir müzik yapım firması ve aynı isimle bir de stüdyo kurarlar.

Ahmet Kaya, Gülten Kaya, Yusuf Hayaloğlu. 'Davamız' dedikleri sanat hayatında hep birlikte olan üç isim. Bu grubun üye sayısı Ahmet Kaya'nın ölümüyle ikiye, 9 yıl aradan sonra Yusuf Hayaloğlu'nun ölümüyle de bire indi. Geriye sadece Gülten Kaya kaldı.

Ahmet Kaya’nın eşi ve Yusuf Hayaloğlu’nun kardeşi olan Gülten Kaya Hayaloğlu, Kaya’nın Ara Dinkçiyan ile birlikte bestelediği ve ‘Şarkılarım Dağlara’ albümünde yer alan ‘Ağladıkça’ adlı ezginin yanı sıra, ‘Yıldızlar ve Yakamoz’ (1996) albümündeki ‘Turuncu Gemi’, ‘Dosta Düşmana Karşı’ albümündeki  ‘Ay Gidiyor’ ile ‘Hoşçakalın Gözüm’ (2001) albümündeki ‘Al Öfkemi’ adlı ezgilerin söz yazarıdır.

 

KAYNAK: Ferzende Kaya / Ahmet Kaya Başım Belada (Önsöz Gülten Kaya, 2002), Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya'dan film tepkisi: (ntv.com.tr, 6 Aralık 2019), Gülten Kaya: Ahmet Kaya filmini kızlarımız yapacak (hurriyet.com.tr, 7 Aralık 2019), Fadıl Öztürk - Gülten Kaya ile Ahmet Kaya söyleşisi: (artigercek.com, 2 Kasım 2019), Gülten Kaya: Bu Utanç Orta Yerde Durmalı ki Yüzleşilsin (bianet.org, 16 Kasım 2019), Gülten Kaya: Ahmet yaşasaydı (diken.com.tr, 16 Kasım 2019), Ahmet Kaya Albümlerinde Gizli Kalmış 12 Şair (presshaber.com, 08.08.2020), Gülten Kaya Kimdir? (haberler.com, 08.08.2020).

 

ÖFKELİ BAŞIM

Dağlarda öfkeli başım

Serhat’ta hep akşam oluyor

Nasipsiz kıştan mı, yağmurdan mı yoksa aşktan mı

 

Ağladıkça, ağladıkça dağlarımız yeşerecek

Görecek, göreceksin

Ağladıkça, Ağladıkça

Geceyi tutacağız göreceksin, göreceksin

 

İlk yazda bitti telaşım

Alnımda hep kavga duruyor

Vakitsiz hırstan mı

Bahardan mı yoksa aşktan mı

 

Ağladıkça, ağladıkça bozkırlar yeşerecek

Görecek göreceksin

Ağladıkça, Ağladıkça

Güneşi tutacağız göreceksin, göreceksin.

 

KAYNAK: Ahmet Kaya Albümlerinde Gizli Kalmış 12 Şair (presshaber.com, 08.08.2020),

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör