Şafak Pavey

Aktivist, Ekonomist, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
10 Temmuz, 1976
Eğitim
Londra Westminster Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü
Burç

Ekonomist, aktivist, politikacı, diplomat, XXIV ve XXV. Dönem İstanbul Milletvekili. 10 Temmuz 1976’da Ankara’da doğdu. Baba adı Şahin, anne adı Ayşe’dir. Londra Westminster Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. London School of Economics’de yüksek lisansıyla tamamladı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği dış ilişkiler sorumlusu ve insani yardım görevlisi olarak Cezayir, Mısır, İran, Lübnan, Suriye ve Cenevre ofislerinde, Orta Avrupa sözcüsü olarak Macaristan’da ve İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nde Sekretarya Başkanı olarak çalıştı.

Şafak Payev, Afganistan ve diğer çatışma bölgelerinde çözüm aktivisti olarak yer aldı. Agos gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. “Eşit Hayat Hakkı”, “Tasarımda İnsani Düşünce” ve “Erişilebilirlik” hareketlerinin öncülerinden oldu. Harvard Üniversitesi, İngiltere Kraliyet Sanat Akademisi ve Norveç Tasarım Konseyi ile ortak projeler yürüttü. 3 uluslararası ve 5 ulusal ödülün sahibidir.

Payev, XXIV ve XXV. Dönem genel seçimlerinde CHP’den İstanbul milletvekili seçildi. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyesi, Türkiye-AB KPK ve AGİTPA üyesi, Türkiye-Güney Kore Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi ve Türkiye-Norveç Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanvekili oldu. CHP Doğa Hakları Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

İngilizce, Fransızca, İtalyanca, orta düzeyde Almanca, Farsça ve Arapça bilen Pavey, işaret dili kullanabilmektedir. 3 kitap ve makalelerinin yanı sıra çok sayıda belgesel filme ve Mom (2014) adlı kısa filme imza atmıştır.

 

Kitapları:

 

13 Numaralı Peron (1996), Nereye Gitsem Gökyüzü Benimdir (2011),

 

Siyaseti Bıraktı:

 

Şafak Pavey, 15 Eylül 2017 günü milletvekilliğinden istifa etti. Pavey yaptığı basın açıklamasında istifasına gerekçe olarak sağlık sorunlarını gösterdi ve şu ifadelere yer verdi:

"Siyasete başladığım 2011 yılından bu yana seçmenimize olan sorumluluklarımı yerine getirmek için var gücümle çalıştım. Yüksek tempoda, aralıksız geçen yıllar içinde, ortaya çıkan sağlık sorunlarını çoğu zaman göz ardı ettim.

Gelinen noktada sağlık sorunlarımı daha fazla ertelemem mümkün olmadığı için milletvekilliğinden istifa kararı aldım.

Öncelikle seçmenimize, bana siyasete girerek hizmet etme fırsatı tanıyan Genel Başkanımıza, yol arkadaşlarıma ve partime teşekkür ederim.

Altı yıldır yürekten inanarak sürdürdüğüm mücadeleye bundan sonra da milletvekili olmadan devam etmeye kararlıyım.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

KAYNAK: TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), Şafak Pavey milletvekilliğinden istifa etti (hürriyet.com.tr, 15.09.2017), Şafak Payev kitapları (1000kitap.com, 08.06.2019).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör